Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

verimli ders çalışma yöntemleri rpd

Hayatınızı etkileyen sınavlar, geleceğinize yön verecek olan kararlarınız öğrencilik hayatı boyunca birçok kez düşünmek zorunda olduğunuz faktörlerdir.Verimli ders çalışma ile bu durumların üstesinden gelebilirsiniz Sınavlar için ayırdığınız vakitler, aynı zamanda da devam eden eğitim hayatı sizin için çoğu zaman sonu gelmeyen bir süreç gibi görünür. Başarısız olma korkusu, tekrar denemek için cesaretinizin kalmaması, kendinize olan güvenin bitme derecesine gelmesi, çevrenin baskısı ve bunun gibi birçok neden sınavlara hazırlık döneminde öğrencilerin motivasyonunu düşüren ve ders çalışma isteğini azaltan durumlardır. Bu gibi durumları yaşamamak için de verimli ders çalışma ,düzenli olarak ders çalışma, tekrar yapma, amaca uygun çalışma, planlı ve programlı şekilde hazırlık yaparak başlamanız gerekir. Verimli ders çalışma yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Uygun Ortam

Öncelikle çalışmak için seçtiğiniz ortamı size en uygun hale getirerek başlayabilirsiniz. Verimli ders çalışmak için bu önemli bir faktördür.Ortamdaki dikkat dağıtıcı unsurları kaldırarak kendinize rahat bir ortam oluşturabilirsiniz.Çalıştığınız ortamdaki ışık da çalışma veriminizi etkileyeceğinden dolayı ışık şiddetinin fazla olmaması odaklanma problemi yaşamamanız için önemlidir.

Tabi ki de her zaman uygun şartlar ve uygun ortamlar olmayabilir. Bu gibi durumlar için önlemler almayı ve olabildiğince şartları kendini lehinize çevirmeye çalışın. Örnek olarak kütüphanede ders çalışmanız gerektiği zaman kendinizi daha rahat hissedebileceğiniz bir yeri seçmek, çalışma masanızı normalde çalıştığınız ortama dönüştürmek için ufak dokunuşlar yapabilirsiniz. Normalde sessiz ve sakin bir ortamda çalışıyorsanız uyarıcının daha az olduğu ve yoğunluğun az olduğu bölümleri tercih edebilirsiniz

Uygun Çalışma Planı

Verimli ders çalışabilmek için uygun bir ortam kadar bir plana da ihtiyacınız olacaktır. Ders çalışmaya başlamadan önce düzenli bir plan yapıp konu yükünüzü hafifletebilirsiniz. Haftalık ve aylık olarak planlar yaparak bitirmeyi hedeflediğiniz konuları bir düzen içerisinde tutabilirsiniz. Aynı zamanda amaca uygun planlar yapmayı da ihmal etmemeniz gerekir.

Uygun Çalışma Stratejisi

Önemli olan konulardan birisi de uygun stratejidir. Bunun için öncelikle öğrencinin kendini tanıması gerekir. Kendinize en uygun çalışma biçimini seçerek daha hızlı ve motivasyonunuzu artıracak şekilde verimli olarak ders çalışabilirsiniz. Belirlediğiniz plana uygun şekilde seçmiş olduğunuz stratejiyi daha rahat uygulayabilirsiniz. Örnek olarak çalışma kağıdınız üzerine hazırlayacağınız notlar, konunun renkler ile kodlanması , konu içerisinde önemli olan noktaları hatırlatacak şekiller çizmek de işinizi kolaylaştıracaktır.

Zamanın Verimli Kullanılması

En çok problem yaşanan konulardan birisi de zaman faktörüdür. Saatlerce ders çalışmak, uykusuzluk pahasına sabaha kadar kendinizi yormak ve çalışma süresince vermiş olduğunuz araların uzunluğu verimi önemli ölçüde azaltır. Verimli ders çalışmak için genel olarak önerilen süreler 40-50 dakikadır. Daha sonra ise 10 dakika ara vererek zihninizi dinlendirebilirsiniz. Ara süresinin uzun tutulmaması gerekir. Kendinizi ara verdiğiniz sürede ödüllendirebilirsiniz.

Ders Çalışırken Tüketilen Yiyecek Ve İçecekler

Üzerinde fazla durulmasa da önemli olan konulardan biri de ders çalışma esnasında tüketilen yiyecek ve içeceklerdir. Çoğu zaman öğrenciler ders çalışırken kahve veya çay tüketirler.

 Ders çalışma anında beyin yoğun bir enerji harcar. Bu istek normaldir fakat kafein ve şeker gibi maddelerin içinde bulunduğu içecekler vücuda sağladığı enerjiden dolayı dikkatinizin çabuk dağılmasına sebep olabilir. Beyin enerji harcayıp yorulurken içecekler sayesinde vücuda verilen enerji dengenizi bozabilir. Bu durumda çalışma süreniz kısalabilir ve ara süreniz uzayabilir.

Uyku

Uyku öğrenmenin yerleştiği ve pekiştiği önemli süreçlerden biridir. Düzenli ders çalışmanın sonrası ise güzel bir gece uykusu  olacaktır. Çalıştığınız süreç boyunca uyku düzenine dikkat etmeniz aldığınız verimi artıracaktır. Uykunun belirli bölümünde(REM) yeni öğrenilen bilgileri kavramanıza ve beyne yerleşmesine yardımcı oluyor. Uyku süresinin azalması durumunda ise öğrencinin dikkat eksikliği ve odaklanma problemleri yaşamasına sebep olur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

3 yorum

Hüseyin Köse  -  Mart 5, 2020 / 7:55 pm

Faydalı bir çalışma olmuş. Eline sağlık.

Cevapla

Teşekkür ederim.

Cevapla

Helal olsun çok güzel yerlere değinmiş.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe