Psikoloji, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Yaşam Tüyoları

Stresle Başa Çıkmada Kullanılabilecek 8 Yöntem

stres, psikoloji bloğu

Çağımızın bitmek bilmeyen sorunlarından bir tanesi olan stres çoğu zaman bizleri zor durumlarda bırakıyor. Özellikle içinde bulunduğumuz zor dönemlerde bu durum etkisini fazlaca hissettiriyor. Stresten uzak durmak istesek bile bazen tam ortasında kendimizi bulabiliyoruz. Bu durum sağlığımızı oldukça etkiliyor. Bu durumların etkisini azaltmak için yoğun çaba gösterdiğimiz dönemler olabilir. Daha farklı durumlarla karşı karşıya kalındığında ise savaşacak gücümüz kalmayabiliyor. Ayrıca psikolojimizin düzgün olabilmesi için de yoğun çaba gösteririz. Yaşamış olduğumuz olayların etkisini azaltmak veya başlangıç düzeyinde engelleyici olabilmek için bazı yöntemleri sizin için bir araya getirdik

Sizin için hazırlamış olduğumuz 8 yöntem ise şu şekilde:

1. Stres kavramı aklınıza en son gelmesin

Stresli bir durum yaşadığımızın farkına varmamız belirli bir süre alır. Genellikle de bizi zorlamaya başladığı durumlarda fark ederiz. Verdiğimiz tepkiler, fiziksel ve duygusal yollarla kendini gösterir. Yoğunluğu hızla artabilir görülmeyecek bir düzeyde devam edebilir.

Stresin fiziksel belirtileri, özellikle çene, boyun veya omuzlarda kas gerginliğidir. Ayrıca, yüzünüzde gerginliğe neden olabilir, sıklıkla dudaklarınızı ince bir çizgi haline getirir.

Fiziksel ve duygusal olarak bu belirtilerin bazılarını gün içerisinde hissedebilirsiniz. Günlük yaşantınızı da değerlendirerek bu gibi durumları erken fark edebilir ve çözüm yolları aramaya erken başlayabilirsiniz.

2. Rahatlamak adına nefes alma egzersizi yapabilirsiniz

Nefes almak her zaman yaptığımız bir şeydir, fakat düzenli bir şekilde yapmak istediğiniz durum genelde bir problem yaşadığınız durumlar olur. Sakinleşmek için ve düzgün düşünebilmek için nefes alıp verme ritminizi düzenlersiniz.Çevrenizde oluşan problemleri belki de birkaç dakikalığına kendinizden uzaklaştırmanız sizi rahatlatabilir. Yavaş ve düzenli şekilde nefes almak hem sizi hem de vücudunuzu rahatlatacaktır. Bir nevi meditasyon yaparak kaslarınızı rahatlatın. Ciğerlerinizin temiz havayla dolduğunu hissedin. Bu şekilde kısa süre içerisinde yapılan tekrarlar ile rahatlayabilirsiniz.

3. Dikkatinizi başka bir şeye yönlendirin

Stres anında genel olarak odaklanma problemi yaşanır ve bu durum sizin gergin olmanıza sebep olabilir. Farklı bir noktaya dikkatinizi yönlendirmediğiniz süre boyunca bu problem devam eder. Etrafınızda bulunan farklı nesneler ile ilgilenmek, o nesnelerde ki detaylara yoğunlaşmak anlık olarak sizi o durum içerisinden kurtulabilir. Bu durumun tekrarı sonucunda stres düzeyinizin azaldığını ve kontrolün kolaylaştığını fark edeceksiniz.

4. Sizi rahatlatan bir etkinlik yapın

Yapmaktan keyif aldığınız etkinlikleri düşünün. Sevdiğiniz bir müziğin bulunduğunuz ortamda çaldığını, çok beğendiğiniz bir yemeğin sizin için hazırlanmış olduğunu, bulunmaktan keyif aldığınız ortamlarda sevdiklerinizle beraber vakit geçirdiğinizi, düzenli olarak yaptığınız bir spor faaliyetini gerçekleştirdiğinizi ve daha birçok sizi rahatlatabilecek etkinlik düşünebilirsiniz. Size keyif veren bu etkinlikler, olay anında sizin farklı düşüncelere dalıp rahatlamanızı sağlayabilir.

5. Strese karşı fiziksel bir duruş geliştirin

Gün içerisinde çoğu zaman fark edilmese bile insanların duruşlarına, oturuşlarına çok fazla dikkat ederiz. Onların bu durumlarına dikkat ederken zaman zaman da kendimizin bu tutumlarını kontrol ederiz. Çok fazla bilinmese de oturma şekli, yürüyüş biçimleri stresin yoğun olarak yaşandığı dönemlerde farklılık gösterir.

Çalışma anında veya normal bir zamanda otururken vücudunuzun düzgün olması, attığınız adımların düzene girmesi için gösterdiğiniz çaba beynimiz tarafından fark edilir. Bu sayede yaşanan kaygı durumu hafifler. Kendinize olan güveniniz tekrar artar ve çaba göstermeye devam edersiniz. Yapılan araştırmalara göre de oturma biçiminin, yürüyüş şeklinin olay anında yeniden düzenlenmesinin durumu atlatmada önemli bir yeri olduğu gözlenmiştir.

6. Spor yapmayı ihmal etmeyin

Yürüyüş yapmak, dans etmek, spor etkinliği yapmak vücudunuzun aktif kalmasını sağlar. Fiziksel olarak aktif olmak yaşanan kaygı durumunu azaltır. Stresi artıran hormonların salgılanmasını azaltır kan basıncını da düzenler. Ayrıca düzenli fiziksel aktivite yapmak kaslarınızı, kalp ve damar sağlığınızı geliştirir, ideal vücut ağırlığına ulaşmanıza ve korumanıza yardımcı olur. Düzenli olarak yapılan fiziksel faaliyetler veya spor faaliyetleri stresle başa çıkmada oldukça önemlidir.

7. Uyku düzeninize dikkat edin

Düzensiz uyku vücudunuzun dengesini bozabilir. Bu durum hayatın her alanında istenmeyen durumlara yol açar. Vücudunuzun sahip olması gereken gücün uyku ile sağlanmaması, bedenin dinlenmeden tekrar aynı durumla yüz yüze gelmesi sizin yorulmanıza sebep olacaktır. Aynı zamanda gündelik işlerinizin de aksamasına sebebiyet verir. Düzenli uyku sayesinde ise vücut gereken hormonları sağladıktan sonra, kendinizi iyi hissetmeye başlayıp stres düzeyinde belirgin bir azalma hissetmeniz kaçınılmaz.

8. Beslenme düzeninizin bozulmasını engelleyin

Beslenme stres ile mücadele etme de önemli faktörlerden bir tanesi. Yeme içme düzeniniz stresli durumlarda genel olarak bozulur. Bu durumlarda rutinlerinizin dışınıza çıktığınızı erken fark etmeniz, çözüm arama yolunda size fazlaca zaman kazandıracaktır. Bu sebeple yeme içme düzeninin bozulmaması gerekir. Gün içerisinde stresli durumlarda kafein ve nikotin içeren ürünler genel olarak tüketilir. Bu maddeleri içeren ürünlerin o an stres durumunu azalttığı düşünülür ama bu durum , etkisini yitirmeye başladığında bu ürünlerin tekrar kullanımını arttırabilir. Kafein ve nikotin içeren ürünler yerine daha sağlıklı ürünlerin tercih edilmesi farklı stres kaynaklarının oluşmaması adına önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe