Şizofreni Hakkında Doğru Bilinen 7 Yanlış

şizofreni psikoloji bloğu

Şizofreni Nedir? 

Duygu, düşünce ve davranış biçimlerini ciddi boyutlarda etkileyen, gerçek dünya ile hayaller arasındaki sınırları yok eden bir psikoz türüdür. Şizofreni ile ilgili birçok kitapta, filmde verilen bilgilerin yanlışlığı da ortadayken bu konu hakkında doğru bilinen yanlışları derledik.

Bu yanlışlara geçmeden önce bu bozukluğun belirtilerinden bahsedelim:

  1. Sanrılar, Hezeyanlar (Gerçeğe uymayan düşünceler)
  2. Varsanılar (Uyaran olmaksızın bir sanrının varlığına net olarak inanma durumu)
  3. Darmadağın konuşma (sık sık konudan sapma gösterme ya da anlaşılmaz konuşma)

Bu belirtilerden ikisinden (ya da daha çoğundan) her biri, bir aylık bir sürenin önemli bir kesiminde bulunur. Bunlardan en az birinin olması gerekir.

Bu belirtiler dışında var olan davranışlarda oluşan değişimler de şu şekildedir:

  1. Motivasyon sorunu
  2. İçe kapanma, asosyallik belirtileri
  3. Normalden daha az konuşmak
  4. Kişisel bakımda özensizlik
  5. Yüz ifadelerinde donuk olmak, jest ve mimik kullanımının belirgin bir şekilde azalması
  6. İletişime geçmede problemler yaşama

Doğru bilinen yanlışlar ise şu şekilde:

1. Şizofreni çoklu kişilik bozukluğudur

Genelde çoklu kişilik bozukluğuyla karıştırılır. Çoklu kişilik bozukluğunda (bölünmüş kişilik bozukluğu) farklı kişilikler görülürken şizofrenide ise kişilik farkı yoktur. Herkes tarafından kabul edilen bu görüşün aksine, bu bozukluğun görüldüğü kişilerde gerçeklik algıları bozulur, var olmayan sesler duyarlar ve görüntüler görürler.

2. Şizofreni hastaları saldırgandır

Filmlerin ve televizyon programlarının oluşturmuş olduğu bir inanış mevcuttur, bu hastalığa sahip olanlar genelde katildir. Bu durum kesinlikle sanıldığı gibi değildir her ne kadar zaman zaman beklenmedik davranışlar gösterseler de tedavi gören şizofreni hastaları vahşi ya da tehlikeli değillerdir. Ancak doğru tedavi yöntemleri uygulanmadığı, madde kullanımı gibi farklı rahatsızlıklarla birlikte görüldüğü noktada tehlikeli olabilir.

3. Bozukluğun nedeni ailenin kötü tutumlarıdır

Uzmanlar tarafından bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de toplum tarafından kabul edilen görüşler, annelerin kötü tutumları başta olmak üzere aile içi problemlerin sebep olduğu söylenilen bu nedenler genel kabul görmüş düşüncelerdir. Hastalığın oluşmasında genetik, biyolojik ve çevresel faktörlerin son derece etkili olduğunu belirten uzmanlar beynin yapısal ve işleyiş süreçlerindeki farklılıkların da hastalığa yol açabileceğini belirtiyorlar.

4. Aile bireylerinde şizofreni varsa sizin de olma ihtimaliniz yüksektir

Bu hastalığın ortaya çıkışında genlerin etkisinin olduğu doğrudur ama bu durum direk bununla bağdaştırılamaz. Ailesinde şizofreni olan çocuklarda bu hastalığın görülme oranı % 10 olarak belirtilmiştir. Aile de birden çok kişide bu rahatsızlığın olması riski arttırıcı faktörlerden. Yaygın olarak bilinenin aksine bu durum yüzdelik olarak bakıldığında etkili sayılabilecek faktörlerden değildir.

5. Şizofreni hastaları genelde tembel olur

Bu hastalığa sahip kişiler için sabahları hazırlanmak, yemek hazırlamak, gibi günlük kişisel ihtiyaçlarını gidermek zor gibi görülebilir ancak bu  kişilerin tembel oldukları anlamına gelmez. Psikolojik destek alan bireyler aciz veya tembel olmadıkları gibi, yardım istemek de  bir zayıflık ya da tembellik göstergesi değil tam tersine problemlere çözüm üretmek isteyen ve üstesinden gelmek için çaba harcayan bireyler olduğunuzu gösterir.

6. Şizofreni hastaları özgürce yaşayamaz

Psikolojik bozukluğu olan kişilerin genelde akıl hastanesine kapatıldığı birkaç yüzyıl öncesine kadar herkesin bildiği ve şaşırmadığı bir durumdur. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda bu durum günümüzde değişti. Ruhsal bozukluklarla ilgili de çalışmalar arttıkça uzun dönemli tedavilere olan ihtiyacın daha az olduğunu görürüz. Günümüzde de şizofreni hastalarının tedavisine hastane dışında normal hayatını sürdürürken devam edilmektedir. Ailenin ve sosyal çevrenin desteğiyle birey normal hayatına devam edebiliyor.Psikolojik olarak bireye destek sağlamak

7. Şizofreni hastaları bir işte çalışamaz

Normal bir işte çalışmak isteyen kişilerin hastalığa sahip olmayan kişilere göre iş bulma olasılığı biraz daha düşüktür. Ancak doğru tedavi ve rehabilitasyon yöntemleriyle bu bozukluğa sahip olan bireyler de kişisel yetkinliklerine uygun işlerde çalışabilirler.

Nasıl tedavi edilir?

Şizofreni her ne kadar tamamen tedavi mümkün olmasa, önemli olan belirtilerin gözle görülür şekilde azalmasını sağlamak asıl amaçtır. Tedavi sürecinde hastalığın derecesine göre planlama yapılması oldukça önemlidir.İlaç tedavisi bu ve bu tür ruhsal bozukluk tedavilerinde oldukça fazla tercih edilmektedir.Psikolojik olarak bireye destek sağlamak onun psikolojisini güçlü tutmak için önemli faktörlerdendir. Bir diğer tedavi şekli ise psikoterapidir. Bu yöntemler birlikte kullanılarak şizofreni hastalarının sosyal hayata aktif olarak katılmaları sağlanabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe