Sınav Kaygısı Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

sınav kaygısı nedir? nasıl başa çıkılır?

Sınav kaygısı neredeyse herkesin yaşamış olduğu pek çok belirtisi olan bir kaygıdır. Sınav kaygımızın temelinde aslında “başarısızlık” dürtüsü yatmaktadır. Her insanda aynı belirtilere yol açmasa da sınav gününde zihin durmuş çalışılan bilgileri hatırlamakta güçlük gibi etkiler görülür genelde. Bu kaygının fizyolojik olarak da pek çok belirtisi görülmektedir. Nelerdir nasıl başa çıkılabilir?

Sınav Kaygısının Fizyolojik Belirtileri

 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kalp atışlarının hızlanması
 • Nefes alış verişinde hızlanma
 • Kaslarda gerginlik hissetme
 • Ağız kuruluğu, su içme ihtiyacı duyma
 • Terleme ya da üşüme
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • El veya bacaklarda titreme

Sınav Kaygısının Zihinsel Belirtileri

 • Olumsuz düşünler, sınava girmeden hemen önce ya da yakın bir zamanda öğrendiklerini unutacağına, yapamayacağına dair aklından çıkaramadığı olumsuz düşünceler.
 • Sürekli olarak olumsuz düşünceleri itme isteğine rağmen zihnini kontrol edememe, düşünceleri organize edememe.
 • Sürekli olarak dikkat dağınıklığı
 • Öğrendiklerini hatırlamakta güçlük çekme

Sınav Kaygısı Neden Ortaya Çıkar ?

Sınav kaygısının ne derecede olacağı kişinin sınava verdiği öneme göre değişir. Ancak çoğu zaman sınav sonucu sadece sınavda ki başarısızlık olarak algılanmaz, içselleştirilerek kendi kişiliğinin bir başarısı ya da başarısızlığı olarak algılanılmaya başlanılır. Algının bu yönde kayması sonucunda sadece akademik başarısızlık değil kişinin benliğini de zedeleyecek olması kişiyi daha büyük bir strese sokar. Bunlar dışında önemli bir faktör olarak sıralayabileceğimiz ailelerin beklentileri var tabi. Aileler doğal olarak kendi evlatları ve onların geleceği için endişe duyarlar ne kadar bunu yansıtmak istemeseler de çocuğun bunu sezmesi ya da yansıtılması durumunda çocuk daha büyük bir yükün altına girdiğini hissederek aileyi de hayal kırıklığına uğratacağı konusunda endişe duymaya başlar. Özellikle bizim ülkemizde etrafın yoğun baskısı, eleştirileri, sınav sonucunun geleceğimizle alakalı tek belirleyici etken olması gibi etkenlerden dolayı sınavlarımız genelde kriz süreci olarak ilerlemektedir.

Sınav Kaygısıyla Nasıl Baş Edilmeli ?

Yukarıda yazdığım belirtilerin her birisinin aynı şekilde görülmesi şart değil. Ancak sınav kaygısı yaşayan kişi bu belirtilerle baş etmekte güçlük yaşar. Sınava yakın bir zamanda henüz çalışma sonlanmamışsa ve sınav kaygısı duymaya başlamışsa çalışmak çok daha zorlaşır, dikkatini vermekte, odaklanmakta güçlük yaşar. Çoğu zaman kaçınma davranışı olarak ders çalışmayı bırakma kafasını dağıtmak için farklı bir şeyle meşgul olmaya çalışmak gibi davranışlar sergilenebilir. Peki baş etmek için neler yapılabilir;

Sınav Öncesi

Sınav öncesinde ne kadar gergin olsanız da normal yaşantınızı nasıl devam ettiriyorsanız öyle devam ettirmeye odaklanmalısınız. Çoğu zaman sınav kaygısı yaşayan insanlarda iştah kesilmesi ya da normalde yediğinden çok daha fazla yemek yeme ihtiyacı ortaya çıkar. Bu durumda kendinize hakim olmaya çalışın ve öğünlerinizi kontrol altında tutun. Sınavlara son günlerde sabaha kadar çalışmak belki günü kurtarmanızı sağlayabilir ancak bilgilerin kalıcılığı için düzenli bir çalışma benimsemeniz şart. Ders çalışma konusunda bir program oturtmalısınız programı kendiniz yaparken zorlanıyorsanız bunun için RPD servislerinden yardım alabilirsiniz. Bir diğer önemli konu ise uyku düzeni. Uykunuzu da kesinlikle bir düzene oturtmalısınız ki günlük veriminiz de sürekli değişimler olmasın. Sınav kaygısı düzeyinizin çok fazla olduğunu fark ederseniz, çalışmanıza, uyumanıza engel oluyorsa bununla alakalı mutlaka profesyonel bir yardım almalısınız.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe