Psikolojik Olarak İnsanları Okumanın 4 Yolu

zihin okuma

Her insan isteyerek ya da istemeden karşısında ki insana düşünceleriyle alakalı ipuçları vermektedir. Pek çok insan bu ipuçlarını bilinçli olarak vermese de 4 basit yolla bu ipuçlarında gizli olan mesajları anlamanız gayet basit bir hal alacak.

Beden Diline Dikkat Edin !

Karşınızda ki insan beden diliyle sözsüz olarak size çok net mesajlar vermektedir. Bir insanın hareketlerini gözlemleyerek o anki ruh hali düşünceleriyle alakalı pek çok şey öğrenebilirsiniz. Tabi karşınızda ki insana gözlerinizi dikip bakmanızdan bahsetmiyorum kişi bu şekilde izlendiğini fark etmemeli ki davranışlarında değişikliğe gitmesin. Kişinin bacak sallayışından ellerini kullanışından kaygı seviyesine kadar saptamanız mümkün oluyor çoğu zaman. İnsanlar akıllarından geçenleri çoğu zaman fark etmeden beden dili olarak dışarıya yansıtır.

Ses Tonu Ve Söyleyiş Şekli

Günlük hayatta çok kullanılan “ne söylediğin değil nasıl söylediğin” gibi bir söz var ki aslında bu başlığın kısmen özeti bu denilebilir fakat insanlar bazen kendilerini hissettikleri duygulara o kadar kaptırırlar ki ses tonlarını ve söyleyiş biçimlerini kontrol etmek o sırada akıllarından geçmez. Aslında karşınızda ki insanın ses tonundan bir şeyler yakalamanız için onun normal hayatta ki ses tonunu konuşma şeklini bilmeniz gerekmekte. Mesela normalde konuştuğundan daha yavaş konuşan bir insan kelimeleri aklının içerisinde süzgeçten geçirerek seçiyor ve sizden bir şey saklıyor olabilir veya normalde konuştuğundan çok daha hızlı konuşan bir insan büyük ihtimalle sizi ikna etmeye çalışıyor olacaktır. Ses tonları da pek tabi çok şey anlatıyor üstelik bir insanın bilinçli olarak kontrol etmesi en zor kanallarından bir tanesidir. Örnek verecek olursak karşınızda ki insanın sesinin titremesi üzüntü, sinir gibi anlamlara gelebilir. Kısacası karşınızda ki insan konuşurken mutlaka sesinde ki değişimlere kulak verin.

Göz Hareketleri

Göz hareketlerinden bahsetmeden önce göz hareketleri kadar önemli olan göz bebeğinin boyutlarından bahsedelim. İnsan fizyolojisiyle alakalı pek çok araştırma yapılıyor ve bu araştırmalar arasında göz bebekleriyle alakalı karşımıza çıkan sonuçlar şunu gösteriyor, eğer ki kişi yoğun düşünce içine girerse göz bebekleri büyür. Yani karşınızda ki insanın göz hareketleri dışında göz bebeklerinden de bir şeyler anlayabilmeniz mümkün. Göz hareketlerine gelecek olursak karşınızda ki insan konuşurken gözlerini sizden kaçırıyorsa genel olarak anlattığınız o kadar ilgilisini çekmiyor ya da utanıyor gibi anlamlara gelmektedir.

Duygusal İletişim

İletişim tek taraflı bir şey olmadığı için bir alışveriş olarak adlandırılabilir. Karşınızda ki insanın enerjisi size sizin enerjiniz de karşınızda ki insana yansıyacaktır. Bu yüzden yukarıda bahsettiklerim dışında karşınızda ki insanın enerjisini de yorumlamak size büyük ipuçları verecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

4 yorum

Devamını bekliyorum…

Cevapla
Abdurrahman  -  Mart 5, 2020 / 7:24 pm

Çok başarılı bir çalışma.

Cevapla

Elinize sağlık

Cevapla
Ali Zaman  -  Mart 5, 2020 / 10:04 pm

Çok güzel. Fazlayısla faydalı

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe