Öfkemi Nasıl Kontrol Edebilirim?

ofkekontrolu5484


Günlük hayatta hepimizin sık sık yaşayabileceği bir duygu olan öfke, kontrol altına alınmadığı zamanlarda büyük problemlerle karşılaşmamıza sebep olabiliyor. Bu yüzden hepimizin öğrenmesi ve uygulaması gereken bir konu; öfke kontrolü.

Öfkelenmemize Neler Sebep Olur?

Öfke de mutluluk kadar doğal bir duygudur aslında, ve yaşadığımız bir olayın bizde bıraktığı etkiyle paralel olarak açığa çıkar. Öfkelenmemize sebep olabilecek olayları; saldırıya uğrama, tehdit altında hissetme, kısıtlanma ve özbenliğimize saldırı olarak algılamamıza neden olacak bütün olaylar şeklinde örneklendirebilmemiz mümkün.
Bunun yanısıra öfkeyle bağı bulunan korku, tiksinme, utanç gibi duygular yaşandığı dönem bastırılırsa ve çözümlenmezse şekil değiştirerek öfke olarak karşımıza çıkabilir.

Öfkenin Bize Zararları Nelerdir?

Öfkenin açığa çıkmasına neden olacak faktörler her bireyde birbirinden farklı olabilir. Birini öfkelendirmeyen bir durum başkasını öfkelendirebilir. Aynı şekilde öfkemizi yansıtma şekillerimizde farklılık gösterebiliyor, risk de burada başlıyor. Kimi insan öfkesini törpüleyip daha ılımlı bir dille aktarabiliyorken, kimi insan bunu başaramayıp saldırgan eylemlere başvurabiliyor.

Bu saldırgan eylemleri iki başlıkta incelememiz mümkün; doğrudan saldırılar ve dolaylı yoldan saldırılar. Doğrudan saldırı eylemleri fiziksel ya da sözel olabilirken, dolaylı yoldan saldırılar ise uzaklaşma, içinde tutma, kin besleme gibi davranışları beraberinde getirebilir.
Aşırı öfke, öfkeyi kontrol edememe durumları, bize hem ruhsal hemde fiziksel rahatsızlıklar boyutunda zarar vermektedir. Öfke uyumlu olduğu davranışlar vasıtasıyla bireyi depresyona sürekleyebilir. Bunun yanısıra beden sağlığımızı tehdit ederek; baş ağrıları, mide rahatsızlıkları, sinir sistemi rahatsızlıkları, cilt hastalıkları gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.
Gündelik yaşantımızı da son derece olumsuz etkileyen öfke, ikili ilişkilere zarar verebilir, iş hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilir hatta bir suç işlemenize bile yol açabilir.

Öfke Nasıl Kontrol Edilir?

Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki öfke bir gerekçe, problem çözme aracı veya sizi haklı çıkarabilecek herhangi bir sebep değildir. Ayrıca çok öfkeliydim, ne yapayım? haklı bir savunma da değildir. Haydi şimdi çok öfkeliyken yapabileceklerinize bakalım.


⦁ Öfkenizi sağlıklı bir biçimde ifade edebilmeniz için ilk önce öfkelendiğinizi fark etmeniz gerekir. Öfkeliyken bir problemi tabi ki çözemezsiniz, sakinleşip daha sonra dönüp bu konuyu konuşabilirsiniz.
⦁ Öfkeliyken kendinizi haklı gördüğünüzü biliyorum, bu da problemi çözmek için sizin çaba göstermenizi engelleyip, sadece karşınızdaki kişiden beklemenize yol açıyor. Sizde bunun farkına varın ve problemi çözmek için gayret gösterin.
⦁ Neden öfkelendiğinizi anlamaya çalışın. Gerekirse sizi öfkelendiren koşulların olduğu ortamdan uzaklaşın ve sakinleşin. Öfkenizin sizi yönlendirmesine izin vermeyin.
⦁ Kendinizle konuşun, sakinleşmenize yardımcı olacak telkinlerde bulunun. Nefes alıp verme egzersizlerine başvurun, derin bir nefes alın ve başka şeyler hayal edin.

Tabi ki öfkeden arındırılmış bir zihne sahip olmak mümkün değil. O yüzden biz de öfkeyi yok etmeyi değil, kontrol altında tutmayı amaçlıyoruz. Sizi öfkelendirecek durumlarla karşılaşacaksınız şüphesiz ki, bunu kontrol etmek elinizde olmayabilir. Ancak vereceğiniz tepkileri kontrol etmek sizin elinizde.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe