Psikoloji İle İlgili Doğru Bilinen 5 Yanlış

dogrubilinenyanlislar

Psikoloji ilk ortaya çıktığı zamanlardan itibaren insanlarda yoğun bir merak ve istek uyandırmış bir alandır. Günümüzde insanların pek çoğu psikoloji hakkında bir şeyler okumayı, öğrenmeyi istiyor. Tabii ki yaşadığımız çağda çok fazla yanlış bilgi de ortalıkta geziniyor. Hatta gündelik yaşantımıza yön veren bazı bilgilerin bile yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Psikoloji hakkında yanlış bilinen doğrular şöyle sıralanabilir;

1- Öfkeyi İçinde Tutmaktansa İfade Etmek Daha Doğrudur

Yapılan araştırmalar doğrultusunda görülüyor ki öfkenin sonucunda yaptığımız davranışlar aslında öfkemizi azaltmamıza sebep olmayabiliyor. Hatta bunlar özellikle bizim toplumumuzda yapılmaktan hiç geri kalınmayan davranışlar. Mesela öfkeden deliye döndüğünüz bir anda bağırmak, duvarı ya da bir nesneyi yumruklamak sizin öfkenizin yok olmasını ya da azalmasını sağlamıyor hatta uzmanlara göre öfke seviyenizin artmasına bile sebep olabiliyor. Peki bu bilgi neden yanlış anlaşıldı biz neden tam tersini biliyoruz? Öfkenizi içinizde tutmak yerine dışarı çıkardığınızda öfkelendiren unsurun kaynağına doğrudan çözüm sağlıyorsa evet öfkenizi dışarıya vurmak öfkenizin dinmesine sebep olacaktır.

2- Hipnozda İnsanlar Uyanık Değildir

Her birimiz izlediğimiz filmlerde ya da televizyon şovlarında pek çok hipnoz sahnesine denk gelmişizdir. Aslında bizde uyandırılmak istenen mesaj hipnoz olan kişinin trans halinde olduğu ve verilen emirleri sorgulayacak bir beyin bariyerinin bulunmadığı izlenimi. Ancak işin aslı öğle değilmiş hipnoz esnasında bireyler kendilerine verilen emirlere direnebiliyor hatta buna karşı bile çıkabiliyorlar. Genellikle karakter yapılarına uygun olmayan emir, istekleri yerine getirmektense karşı çıktıkları kaydedilmiş. Elde edilen bir diğer beyin verisine göre hipnoz olmuş insanlar uyanık durumdalar yani bizim gördüğümüz komutlar dışında hiç bir şey anlamayan insanlar aslında yok. Hipnoz genel olarak yapan kişi açısından alınan cevapları arttıran bir uygulama denilebilir.

3- Zıt Kutuplar Birbirini Çeker

Evet sanırım bu bilgide mıknatıslardan yola çıkılarak insan ilişkilerinde de durumun böyle ilerlediği varsayılmış. Ancak bu bilgiyi genele vurduğunuzda kendinize ve çevrenize bakmanız halinde bir araştırmaya gerek kalmadan yanlış olduğunu anlayabilirsiniz. Mizaç mantığı üzerinden gidelim, genellikle arkadaş seçimlerimizde, eş seçimlerimizde mizaç olarak bize yakın olan insanları tercih ederiz. Pek çok kez gece ve gündüz gibi zıt kutupların bir birlerini tamamlayacağı gibi bir düşünce olsa da işin aslı gerçek hayatta da görüldüğü üzere pek böyle değil. Bunun yerine doğru bakış açısı “aynı ya da benzer kutuplar bir birlerini çekerler” olabilir.

4- Yalan Makinesi Sonuçları Doğrudur

Son günlerde özellikle youtube ve farklı platformlarda çıkan yalan makinesi aslında bize gösterildiği gibi sağlıklı çalışmıyor. Makinenin mantığından azıcık bahsedeyim, başlangıçta size fizyolojik reaksiyonlarınızı ölçecek bir kaç aparat bağlanıyor ve cevabının doğruluğu bilinen sorular soruluyor, bunlara cevap verirken ki fizyolojik tepkileriniz kontrol ediliyor ardından merak edilen sorular soruluyor ve başlangıçta ki fizyolojik tepkilerle kıyaslanıyor. Ancak araştırmalar gösteriyor ki bu fizyolojik tepkiler kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Yani doğruyu söylediğiniz bir soruda terlediniz ya da kalp atışınız hızlandı diye yalan söylüyor görülebiliyorsunuz.

5- “Rorschach” Testine Göre Kişilik Analizi Sonuçları

Rorschach nedir aslında ismini böyle söyleyince hepinize yabancı geliyor ancak her birimizin televizyonda sıkça karşılaştığı bir test bu. Rorschach mürekkep lekesi testi aslında, mürekkep lekelerinin size gösterilerek neye benzettiğiniz sorulan test. Aslında bu testin hiç bir geçerliliği yok. Rorschach testlerinin kullanıldığı bir araştırmada, testin gayet sağlıklı olan katılımcıların altıda birine hatalı olarak şizofreni tanısının konulmasına sebep olduğu görüldü. Ayrıca yine araştırmalara göre bu testler günümüz psikologları tarafından artık pek kullanılmıyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe