Psikoloğumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

psikolog secimi

1- Psikolog Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu konu psikolojik danışmanlık hizmetlerine başvurmayı düşünen insanların çokça kafasını karıştıran bir konudur. Problemlerimize çözüm ararken kendimizi daha da kötü halde bulmamak için elbette ki danışmanımızı doğru seçmemiz gerekir.

Dost tavsiyeleri, yönlendirmeler tabi ki önemlidir fakat bir başkasına iyi gelen bir psikolojik danışman size iyi gelmeyebilir. Bu referans doğrultusunda başvuracağımız danışmanlık hizmetini pek araştırmayız. Referans gösteren kişinin hangi şikayetle bu kişi veya kurumu tercih ettiğini bilmek, aynı zamanda bu şikayet ile kendi şikayetiniz arasındaki bağlantıyı değerlendirmek önemlidir.

Ülkemizde sosyoloji mezunları dahi psikolojik danışmanlık hizmetleri verebiliyorken, doğru psikoloğu seçmenin ne kadar zor olabileceği konusunda hemfikir olabiliriz bence. Bu noktada danışacağınız kişiye;

 • Hangi bölümden mezunsun?
 • Hangi üniversitede okudun?
 • Hangi psikolojik yönelimle seanslarını gerçekleştiriyorsun? Ekolün nedir?
 • Bu ekol ile alakalı uzmanlık aldın mı?

Sorularını sormanız gerekmektedir. Böylelikle danışmanlık sağlayacak kişinin size ne kadar faydalı olabileceğini en azından akademik geçmişi üzerinden değerlendirebilirsiniz.

Bunun dışında danışma esnasında, öncesinde ve sonrasında birçok hakka sahip olduğunuzu bilmelisiniz. Danışmanınızın bu haklara saygı gösterip göstermediğini ve bu haklarınızdan haberdar olup olmadığını anlamalı, buna göre seanslarınıza devam etmelisiniz. Tabi ki ilk önce bu haklarınızdan sizin haberdar olmanız gerekir. Başlıca danışan haklarını bu şekilde sıralayabiliriz;

 • Danışmanın akademik geçmişi, yetkinlikleri ve uzmanlık alanıyla ilgili bilgi sahibi olmak.
 • İstemediğimiz uygulama ve yöntemleri reddedebilmek.
 • İstediğiniz takdirde terapiyi sonlandırabilmek.
 • İstemediğiniz soruyu cevaplamayabilirsiniz.
 • Terapi seansları gizli kalmalıdır. (Kişi hak ve özgürlüklerine, kişi ve toplum ahlakına zarar verebileceği durumlar hariç.)

2- Doğru Psikolojik Danışmanı Seçtiğinizi Nasıl Anlarsınız?

Danışmanın bazı özelliklerini ve becerilerini geliştirmiş olması beklenir. Bir terapiye başladığınızda karşınızdaki danışmandan memnun kalmanızın büyük payı bu beceri ve özelliklerini geliştirme düzeyine bağlıdır.

Peki Nedir Bu Özellik ve Beceriler?

 • Empati kurabilmelidir.

Bir danışman probleme danışanının gözünden bakabilmelidir. Bu danışanının endişelerini, korkularını ve psikolojik ihtiyaçlarını anlayabilmesi için önemlidir. Bu da danışanının fikrine daha çok önem verebilmesine yardımcı olur.

 • Hoşgörülü ve açık fikirli olmalıdır.

İyi bir danışman asla önyargılara sahip olmamalıdır. Danışanını fiziksel özellikleri, inançları veya davranışları bakımından kategorize etmemelidir.

 • Danışmanın ruh hali terapiyi etkilememelidir.

Hepimiz günlük hayatta bazı problemler yaşıyoruz, buna danışmanlar da dahildir. Fakat danışman terapi seanslarından önce zihnine perde çekmeli ve güne sıfırdan o an başlayabilmelidir. Bu terapilerde sizin neşenizin düşmemesine ve probleminizi çözmeniz için daha istekli olmanıza olanak sağlayacaktır.

 • Ulaşılabilir olmalıdır.

Bazı danışmanlar yaptığı işi kendi değerlerini arttıran bir marka değeri olarak görebilir. Bu durum da danışmanın egolu olmasına yol açabilir. Başarılı bir danışman, danışanına yukarıdan bakmamalı ve aralarında bir fark olmadığını hissettirmelidir.

Çoğu danışmanlık hizmetlerinde karşılaşabileceğiniz bir problemdir. Danışman dinlemeyi bilmeli, karşısındaki insanın söylediklerine ilgi duyduğunu göstermeli, aynı zamanda da soru sorabilme becerisine de sahip olmalıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

2 yorum

Popüler Yorumlar

Bana yanlışımı bulmama yardımcı oldunuz teşekkür ederim başarılı yazılarınız devamını diliyorum

Yoruma git

Çok faydalı bir yazı, tebrik ederim.

Yoruma git

Tüm Yorumlar

Bana yanlışımı bulmama yardımcı oldunuz teşekkür ederim başarılı yazılarınız devamını diliyorum

Cevapla

Çok faydalı bir yazı, tebrik ederim.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe