Özgüveni Geliştirmek

özgüven

Her insan doğası gereği yaşadığı toplumda ve kendi gözünde başarı sağlamış ,hayallerini gerçekleştirmek üzere adımlarını sağlam atan herkesçe takdir edilen bir rol model haline gelmek ister. Bu düşünce ve davranış biçimi görülenin aksine zararlı değil yararlıdır çünkü insan sadece bir şeyi istediği sürece vardır ve doğal olarak bu düşünce tarzı -aynı zamanda dürtü- birey için başarıya giden yolda bir motivasyon kaynağı rolü üstlenir.

Başarılı olmak için yaptığımız girişimler, bulunduğumuz çevreyle olan ilişki çabalarımız ve aldığımız dönütler özgüvenimizi şekillendirir, özgüven de gelecek yaşamımız boyunca başaracağımız veya başarmak için uğraşacağımız konular konusunda bize arkadaşlık eder. Bu arkadaş bize itici güç de, başarının önünde dev bir çukur da olabilir. Gelişmiş bir özgüven bizi başarıya götürebilecekken gelişmemiş bir özgüven girişimlerimizi başarısızlıkla sonuçlandırmamıza neden olabilir hatta ve hatta o işe hiç girişmememize bile yol açabilir.

Özgüven Nasıl Oluşur?

Özgüven; kabaca bizi biz yapan özelliklerimizin, yaşadığımız olaylar sonucunda elde ettiğimiz kazanımların bizi tatmin edip etmediğiyle alakalı olarak gelişir.

Hayat aslında insanın iyi ve kötü tecrübelerinden oluşur, bu tecrübeleri biz zihnimizi bir anı defteri gibi kullanıp kayıt altına alırız. Bunu yaparken yaşanılanları sadece olay olarak değil, olumlu olay ve olumsuz olay olarak kategorize edipte rafa kaldırırız. Yaşanılan olumlu olaylar bizi mutlu ederken daha fazla olumlu olay yaşama isteğimizi de açığa çıkarır, bu da kısaca umut kavramıdır. Bizim için kilit olan konu ise yaşadığımız olumsuz olaylar ve bu olayların bizim üzerimizde bıraktığı sonuçlardır. Bu olumsuz olaylar bizim motivasyonumuzu zedelediği gibi özgüvenimizin de düşmesine neden olur ve umut kavramının yerini umutsuzluk kavramı alır bizim içinde önemli olan bu durumun üstesinden gelmektir. Kısaca özgüvenimizi oluşturan yaşadığımız olumlu ve olumsuz tecrübelerdir.

Düşük Özgüven Nasıl Geliştirilir?

Özgüvenimizi geliştirmek için uygulayabileceğiniz 7 tüyo;

  1. Bir işe girişirken yapamazsanız neler olacağını değil yaparsanız neler olacağını hayal edin.
  2. Her insan her konuda başarılı olamaz tabi ki, başarabileceğiniz şeylerin farkına varın ve bunların üzerine gidin.
  3. Başlangıç olarak küçük hedefler seçin.
  4. Kendinizle başarabilecekleriniz hakkında konuşun, kendinize güç verin. İnsanın en iyi dostu kendisidir.
  5. Gülün; Size iyi gelen kişilerle görüşün, sizi güldürebilecek filmler izleyin.
  6. Daima öğrenmeye açık olun; Birine bir şey sormak acizlik ve küçüklük göstergesi değil, sizi geliştirecek adımlardan biridir.
  7. Bedeninizi sevin; Dört dörtlük bir fiziğe sahip olmaya gerek yok kendinizi sevebilmeniz için. Aynaya baktığınızda gördüğünüzü sevin, herkesin bir çekici özelliği vardır bunu keşfedin.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

3 yorum

Çok etkili oldu paylaşım için teşekkürler

Cevapla

Yazı çok başarılı,devamını bekliyorum

Cevapla

Baya iyi

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe