Nasıl Girişken Olabilirim? | Girişkenlik İçin Tavsiyeler

startups 2014

Nasıl Girişken Olabilirim?

Gözde birey olma isteği hemen hemen hepimizde vardır. Hepimiz takdir toplamak, takip edilmek ve rol model olmak isteriz. Fakat bu isteklerimizi yaşayabileceğimiz bir hayata erişmek pek de kolay sayılmaz. 

Bazen ne hissettiğimizi ne düşündüğümüzü ve ne istediğimizi anlatmak kolay olmayabilir. Böyle durumlarda bizi kurtaracak olan temel becerimiz; iletişim becerilerimizdir. Girişkenlik kavramı, özgüven ve iletişim becerilerimizle doğru orantılı olarak gelişir. Gözümüzü korkutan ama bizi başarıya ulaştıracak yolları bazen sadece ‘’ ya başarısız olursam ‘’ korkusuyla tercih etmeyebiliriz. Denemeden başarıp başaramayacağımızı bilmeli ve asla denemekten korkmamalıyız. Girişken olmak başarıya ulaşmak için atılan ilk adımdır. 

Ünlü psikolog Andy Molinsky’nin sizi başarıya ulaştıracak ve iddialı olmanızı sağlayacak tavsiyelerine göz atalım.

sunum ana resim 800x445 1
  1.  Amacınızı keşfedin ve benimseyin.

İddialı bir birey olabilmek yoğun çaba ve girişimle mümkündür. Bu yoğun çaba ve girişim becerilerinizi gösterdiğiniz süreçte bir motivasyon kaynağınız mutlaka olmalıdır. Sosyal çevrenizde fark edilmek istiyor olabilirsiniz, çalıştığınız işteki konumunuzu geliştirmek istiyor olabilirsiniz, ya da çevrenizdekilerin sizi takip ettiği bir lider olmak istiyor olabilirsiniz. Her neyse amacınız onu bulmalı ve o amaçtan güç almalısınız.

  1. Girişimciliği bir beceri olarak kabul edin.

Girişimci olmak için özgüveni yeterli bir birey olmak çok önemlidir.  Hepimizin hayatında kendimize güvenimizin arttığı veya azaldığı durumlar olabilir. Bu da aslında bize özgüvenimizin artabileceğini gösterir. Girişimcilik becerisi öğrenilen bir beceridir. Geliştirilebilir, uzmanlaşılabilir. Girişimcilik deneyimlerle de güçlenir, kendinize küçük kazanımlar elde edebileceğiniz veya başarısız olursanız bir şey kaybetmeyeceğiniz şanslar verin. Kazandıkça özgüveniniz artacak, özgüveniniz arttıkça da iddialı bir kişi olmak için daha emin adımlar atacaksınız.

  1. Hedef belirleyin ve uygulayın.

Girişken olma amacıyla attığınız bu adımlarda, sadece ‘’ daha girişimci olmalıyım ‘’ demek yetmeyebilir. Bunun için günlük hayatınızda girişimci olabileceğiniz fırsatları değerlendirin. Hedeflerinizi genelden özele çekin. Örneğin; okula derslere daha çok katılma fikriyle gidin. Okulda derslere katılıp katılmadığınızı ve hangi gün daha çok katıldığınızı not alıp gelişiminizi gözlemleyebilirsiniz. 

Hedeflerinizi belirlerken gerçekçi ve spesifik olmasına özen gösterin. Gerçekçi olmayan bir hedef daima hayal kırıklıkları yaşamanıza sebep olacaktır.

  1. Kendi yolunuzu çizin.

Yapılan araştırmalar çok iddialı olmak veya hiç iddialı olmamaktansa, orta yolu bulmanın daha güvenli olduğunu söylüyor. Kendi stilinizi yaratın. 

Bir girişimcilik öyküsünde sizi sonuca ulaştıracak olan taklitler değil özgünlüğünüzdür. Bunu başarmak tabi ki de çok kolay olmayabilir. Kendinizi hemen yapmalıyım diye şartlamayın, deneyin, değiştirin ve özgün olmak için çabalayın. 

Bu bahsettiğimiz tavsiyeler işe yaramak zorunda değil, fakat denemek gerekir. Denemekten korkmayın, değişim böyle başlar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe