Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir ?Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

narsizm in 4 tehlikeli alt turleri 758x513 1

Narsisistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Kendilerini aşırı derecede beğenen ,herkesten üstün gören; sürekli ilgi, beğeni ve onay bekleyen kişilerdir. Narsist kişilik bozukluğu olan kişiler kendilerine hayranlık duymak için derin bir ihtiyaca sahiptir, çoğunlukla benmerkezcidirler. Narsistik kişiliğe sahip insanlar kibirli ve kendini beğenmiş görünüp,en başarılı olmak ve en güzel görünmek isterler. Ayrıca kendilerini sürekli haklı görürler.

Narsist kişiler sürekli kendileriyle meşguldürler ve diğer insanlar onların umrunda değildir. Hal böyle olunca da narsist kişiliğin en büyük gereksinimi olan; dışarıdan ilgi ve sevgi görme ihtiyacı da karşılıksız kalır. Bu kişiler genellikle eleştiriye kapalıdır ve kendi benlik algılarını dışarıdan aldığı ilgi ve alakaya göre onaylar. Bu kişiler sürekli sevilme ,ilgi görme ihtiyacı duymasına rağmen, bu duyguları hak edecek hiç bir çaba göstermezler. Üstelik karşısındaki kişiye öyle kibirli davranırlar ki sahip olmak istediği ilgiyi bu davranışları ile elde edeceğini düşünürler.

Kendinden bu kadar emin görünen narsist kişilerin gerçekte düşük bir öz saygıları vardır .Bazen bilinçsizce davranıp kendilerini kötü ve değersiz hissedebilirler.

NARSİSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDENLERİ

Narsistik kişilik bozukluğunun nedeni tam olarak bilinmiyor, ancak psikologlara göre kişilerin çocukluk dönemlerinde dünyanın gerçek yüzüyle karşılaşmamaları yatıyor. Ayrıca anne ve babanın çocuklarını aşırı derecede yüceltmesi ve çocuklarınında üst düzey başarılar beklemesi de bu bozukluğa sebep olabiliyor.

NARSİSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU BELİRTİLERİ

Narsizmin en büyük belirleyici özelliği bu kişilerin kibir,büyüklük ve üst düzey üstünlük duygusuna sahip olmasıdır. Bu kişiler herkesten üstün olduklarını düşündüğü için hiç bir çaba göstermeden tanınmak ve duygusal açıdan tatmin olmak isterler.

Bu tip kişilerin özellikleri kısaca şunlardır.

Kibirlidirler.

-Özel ve benzersiz olduklarına inanırlar.

-Sınırsız başarı, güç ve ideal aşk fantezileri vardır.

-Başkalarını kıskanır ve kendilerinin kıskanıldıklarına inanırlar.

-İnsanların kendilerine hayranlık duymasını isterler.

-Empati yapmazlar ve başkalarının duygu ve düşünceleri onlar için önemsizdir.

-Bencildirler ve amaçları uğrunda diğer insanları kullanırlar.

NARSİSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU TEŞHİS

Çeşitli narsistik kişilik bozukluğu testleri ile teşhis koyulamamaktadır. Bunun için en doğru yöntem uzman bir psikologla görüşmek olacaktır.

NARSİSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU TEDAVİ

Narsist kişilik bozukluğu için net bir tedavi yöntemi olmasa da , terapiler kişilerin iyileşmesi için yardımcı olabilir .Bu terapilerin amacı kişinin zayıf yönlerini geliştirmektir. Narsist kişilik bozukluğu için herhangi bir ilaç yoktur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

3 yorum

Merve AKSOY  -  Mart 10, 2020 / 8:33 pm

Öncelikle yazınız çok başarılı olmuş emeğiniz için teşekkürler Davut bey . Kesinlikle farkındalığı artırabileceğini düşünüyorum . Ancak terapi noktasında kişinin “zayıf yönlerini geliştirmek ” kısmı biraz zor olmaz mı sizce de sonuçta kişi narsist ise zayıf yönü olduğunu düşünür mü ? Ya da bu tedavi için öncelikle bir kabulleniş aşamasının olması mı gerekir? Teşekkürler:)

Cevapla
Eric Jones  -  Nisan 21, 2020 / 8:24 am

Çok iyi eline sağlık

Cevapla

Good, really good. Thx

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe