Mutluluğa Nasıl Ulaşılır?

mutlu olmanın yolları

Mutlu olmak, İnsanın aklına gelen soruları başkasına sorması kadar, kendine sorması da değerlidir. Hatta başkasına sorduğumuz sorular bizi onların doğrularına göre yönlendirip sıkışıp kalmamıza neden olabilir. Kendimize sorduğumuz sorular ise kendi yolumuzu çizme konusunda bize oldukça çok yardımcı olabilir. Öyleyse şimdi kendine sor ‘’ Mutluluğa nasıl ulaşabilirim? ‘’

Mutluluğa ulaşma konusunda bazı kritik faktörler vardır. Bu faktörler hayatımızı tümden etkileyebilir, bizi mutsuz edebilir veya tam tersi mutlu olmamız için bir kaynak olabilir. Bu faktörlere bir göz atalım.

Beslenme

Zevkine yemek yemek veya tıka basa doymak bizi miskinleştirecektir. Bu vücutsal ağırlık da psikolojik boyutta da etkisini gösterecek ve içimizden hiçbir şey yapmak gelmeyecektir.

Bunun için beslenmenin de dozunu bilmeli, vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılayacak kadar besin tüketmeli ve sürekli zinde kalmalıyız.

Ev

Eviniz, zamanınızın büyük bir kısmını geçirdiğiniz bir yer mi? Yoksa otel odası olarak kullandığınız bir yer mi? Eğer otel odası olarak kullandığım bir yer cevabını veriyorsan, seni eve gitmemeye iten sebebi bulmalısın.

Evinde kaos ortamı mı var? Sevmediğin bir ev arkadaşın mı var? Yeterli vaktin mi yok?

Bu soruların cevaplarını bul ve çözümü için çaba göster. Çünkü yeterli vaktini evinde geçirdiğinde göreceksin ki ev, yaşam kaliteni arttırmak ve dinlenmeni sağlamak için en uygun yer.

Amaç

Şu an amacının ne olduğunu bilmiyor olman, bir amacının olmadığı anlamına gelmiyor. Tutkularınız doğrultusunda yaşadığınız sürece aslında bu amaca doğru yol alıyorsunuz demektir.

Bir amaç, her zaman gidilen yolda bize bir yürüme isteği sağlayacaktır. Kendinize benim amacım ne? Diye sorun ve bu doğrultuda yürümeye başlayın.

Öfke

Öfke mutlu olmamızdaki en büyük engellerden biridir. Eğer sürekli öfkeli bir yapınız varsa bu mutlu olmanızı büyük ölçüde engelleyecektir. Öfke aynı zamanda insanı yoran bir duygu durumudur. Sürekli bir şeyleri kafaya takmak, sürekli birilerine kızmak, kendine kızmak ve hayatının böyle geçmesi. Ve en kötüsü de, hayat sürekli bir şeyleri kafana takabileceğin kadar uzun değil.

Daha az öfkeli olman için neler yapabilirsin? Bunları araştır ve buna bu gün başla.

Çevre

Bir insan çevresindeki insanlardan çok da farksız olamaz bence. Çevresindekilere ayak uydurmak insanın doğasında var çünkü. Hatta bunun üzerine söylenmiş bir de çok bilindik bir söz var; ‘’ Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.’’

Bu mantıktan yola çıkarsak, mutsuzluğunun kaynağının çevrendeki insanlar olabileceğini söyleyebilirim. Çevrene bir göz gezdir, işe yaramaz ve karamsar insanlarla mı birliktesin? Yoksa son derece hayat dolu, donanımlı ve neşeli insanlarla mı?

Eğer şıklardan ilkiyse cevabın, çevreni değiştirmek mutlu olman için atabileceğin ilk adım olacaktır.

Aşk

Aşkı fiziksel anlamda değil de, daha derin anlamda mutluluğu kavramanız için bir fırsat olarak görüyorum. Çünkü bir şeyi karşılığı olmadan, almadan da verebilmeyi öğretiyor bize. Bu da mutlu olmak için başkasına bağımlı olmamızın önüne geçiyor.

Birçok kişi aşktan ve ikili ilişkilerden mutsuz olmamak için kaçıyor. Oysaki olay tamamen kendinizde bitiyor. Bu duyguyu bir alışveriş olarak görmezseniz ve sevip sevilmenin tadını çıkarırsanız mutlu olmanız için yeterli bir motivasyon kaynağı haline dönüşür.

Aşkı nasıl görüyorum? Aşk bence ne? Bu soruların yanıtlarını bulun ve bunu yapmaya hemen başlayın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe