Meditasyonun İnsan Psikolojisine Faydaları

psikolojide meditasyon

Neden günümüzde doktorlar, bilim insanları ve psikologlar meditasyonun yapılmasını bu kadar çok öneriyor, bu konuyu hiç düşündünüz mü?

Veya meditasyonun neden bu kadar dizi, film gibi geniş kitlelere hitap eden yerlerde sürekli gösterildiğini merak ettiniz mi?

Ben sizlere kısaca şöyle açıklayayım meditasyon eski yunandan günümüze kadar gelen bilimsel bir zihin dinlendirme tekniğidir. Binlerce yıldır insanlar, dingin bir zihne sahip olup farkındalık seviyesini yükseltmek için meditasyonu kullanmıştır. Günümüzde ise meditasyon gittikçe popüler olmaya başladı.  Meditasyon, zihninizi eğitmek için düşüncelerinizi odaklamayı ve yönlendirmeyi öğreten bir alıştırmadır. Kendiniz ve çevreniz üzerinde farkındalığınızı artırmak için kullanabilirsiniz. Birçok insan meditasyonu stresi azaltmanın ve konsantrasyon geliştirmenin bir yolu olarak düşünür.

Günümüzde insanlar meditasyonu öz disiplini, olumlu bir ruh halini ve sağlıklı bir uyku düzeni sağlamak için kullanmaktadır.

Meditasyonun insan psikolojisine faydasını 7 başlık altında toplayabiliriz.

1- Stresi Azaltır

Stresi azaltma, insanların meditasyona başlamasındaki en büyük nedendir.

Zihinsel veya fiziksel stres , stres hormonu olan kortizol seviyesinin artmasına neden olur. Bu, sitokinler adı verilen iltihaplanmayı teşvik edici kimyasalların salınması gibi stresin zararlı etkilerinin çoğunu üretir.

Bu etkiler uyku bozukluğu anksiyete ve depresyona neden olabilir.

Sekiz haftalık bir farkındalık meditasyonu stresin neden olduğu iltihaplanma tepkisini azaltmıştır.

2- Kaygıyı Kontrol Eder

Daha az ster daha az kaygı demektir, öreğin sekiz haftalık farkındalık meditasyonun kaygıyıda azalttığı görülmüştür. Aynı zamanda fobiler, sosyal kaygı, paranoyak düşünceler, obsesif-kompulsif davranışlar ve panik ataklar gibi anksiyete bozukluklarının semptomlarını azaltmıştır.

3- Duygusal Sağlığı Destekler

Bazı meditasyonlar depresyonu iyileştirebilir ve bizim olumsuz duygulardan kurtulumamıza yardımcı olur. Yaptığımız meditasyon yaşama daha mutlu ve olumlu bakmamıza yardımcı olur ve üstümüzdeki negatif sinerjileri atar.

4- Kişisel Farkındalığı Arttırır

Bazı meditasyon biçimleri, kendinize daha güçlü bir anlayış geliştirmenize  ve en iyi halinize kavuşmanıza yardımcı olabilir.

Bazı teknikler size zararlı veya kendi kendini yitiren düşünceleri tanımayı öğretir. Fikir, düşünce alışkanlıklarınız hakkında daha fazla farkındalık kazandıkça, onları daha yapıcı kalıplara yönlendirebilsiniz.

5- Bağımlılıklarla Mücadeleye Yardım Edebilirisiniz

Meditasyon yoluyla geliştirebileceğiniz zihinsel disiplin, kendi kontrolünüzü ve bağımlılık yaratan davranışlar için tetikleyicilerin farkındalığını artırarak bağımlılıkları kırmanıza yardımcı olabilir .

Araştırmalar, meditasyonun insanların dikkatlerini yönlendirme, irade güçlerini arttırma, duygularını ve dürtülerini kontrol etme ve bağımlılık davranışlarının arkasındaki nedenleri anlamaları konusunda öğrenmelerine yardımcı olabileceğini göstermiştir .

Alkoliklere nasıl meditasyon yapılacağını öğreten bir çalışma, eğitimi alan katılımcıların isteklerini ve yoksunlukla ilgili streslerini kontrol etmede daha iyi olduklarını göstermiştir .

6- Uykuyu İyileştirir

Çeşitli meditasyon teknikleri, uykuya müdahale edebilecek “kaçak” düşünceleri gevşetmenize ve kontrol etmenize yardımcı olabilir. Bu uykuya dalma ve uyku kalitesini arttırma süresini kısaltabilir.

7- İyilik Üretebiliriz

Bazı meditasyon türleri özellikle kendinize ve başkalarına karşı olumlu hisleri ve eylemleri geliştirebilir.

Sevgi dolu şefkatli meditasyon olarak da bilinen bir tür meditasyon olan Metta, kendinize karşı nazik düşünceler ve duygular geliştirmenize destek olur.

Uygulamada insanlar bu nezaket ve affetmeyi , önce arkadaşlarına, sonra da tanıdıklarına ve nihayetinde düşmanlarına yaymayı öğreniyorlar.

Böylece yaptığımız meditasyon bizi aşarak diğer insanlara ulaşıyor.

Kısaca özetleyecek olursak meditasyon insanın kendisini tanımasına keşfetmesine yardımcı olur ve bu süreçte meditasyo sahip olduğumuz olumsuz düşüncelerin farkına varmamızı sağlar. Yapılan araştırmalarda gösteriyor ki meditasyonun depresyon anksiyete, uyku bozukluğu, stres ve kaygı giderici özellikleri vardır. Bu zihinsel ve fiziksel özellikler, insan ruhu için olmazsa olmazdır. Sağlıklı bir zihin ve fizik için haftada en az bir gün meditasyon yapmanızı öneriyorum.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe