Klostrofobi Nedir? Klostrofobi Tedavisi

klostrofobi nedir

Klostrofobi, kapalı yerlerde ya da çıkış bulamamak konusunda ki endişeler sonucunda oluşan sebepsiz, mantık dışı korku ve panik anlamına gelir. Çeşitlendirilecek olursa yüzlerce farklı fobi vardır, bu bozukluk bunlardan bir tanesidir. Klostrofobi’nin bu kadar bilinmesinde ki başlıca etkenlerden bir tanesi film ve dizilerde çok fazla kullanılması sayılabilir.

Sinemaya gittiğinizde içiniz daralıyor ve hemen çıkmak mı istiyorsunuz? Peki ya asansöre bindiğinizde içinizi yersiz bir korku kaplıyor mu? Eğer cevabınız evetse klostrofobiniz olabilir.

Fobi Nedir?

Fobi, bir kişinin belirli nesne ya da durum karşısında hissettiği aşırı baskı, kaygı ve hastalık derecesindeki korkudur. Fobilerde bir durum veya obje gerçekte bir tehdit olmamasına rağmen şiddetli ve abartılı bir korku ve tehlike duygusu hissedilir. Uygun psikolojik destek yöntemleriyle müdahale edilmediği taktirde artma eğilimindedirler. Fobisi olan kişiler yaşadıkları bu şiddetli korku duygusunu yaşamamak için fobiye neden olan obje ya da durumlardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışırlar. Hatta normal hayatlarında görmeyi bırakın resimlerde bile görmeye tahammül edemeyecek boyutlarda fobiye sahip olan insanlar vardır.

Klostrofobi Nedir?

Yazının başında da söylemiş olduğum gibi kapalı alanlara karşı oluşan fobi, klostrofobi için en kısa tanım olarak kabul edilebilir. Fakat karıştırılmaması gereken konu şudur ki, kapalı bir alanda kısılmak her insanda korku yaratır ve bu normaldir. Bu probleme sahip olanların ise duydukları korku gerçekçi değildir ve tehlike içermeyen durumlarda da korku duyarlar.

Bu durum, kişilerin asansör veya toplu taşıma araçları gibi fobiyi tetikleyici durumlardan kaçınmasına yol açar. Asansörler de dahil olmak üzere kapalı alan korkusu (klostrofobi), dünyada düşündüğünüzden çok daha yaygın durumdadır.

Klostrofobinin belirtileri nelerdir?

Baş dönmesi, titreme ve kalp atışlarında hızlanma bu problem ile ilgili tipik semptomlardır.

Bunların yanında nefes darlığı, mide bulantısı, gerçek dışılık hissi de gözlemlenebilir. Aynı zamanda bu sorunu yaşayan bireyler fobilerini tetikleyen durumlar altında ölüm korkusu hissedebilirler ve hatta baygınlık geçirebilirler.

Klostrofobiye ne sebep olur?

Vakaların çoğu gösteriyor ki bu problem, bir kişinin yaşamındaki travmatik bir olay tarafından tetiklenir. Bu duruma, uzun bir süre kapalı bir alanda sıkışıp kalma veya çocukken zorbalığa maruz kalma da yol açabilir. Bazı araştırmacılar kapalı alanda kalma korkusu yaşamanın, hayvanlarda ve insanlarda doğuştan var olan “savaş ya da kaç” reaksiyonuna bağlı doğal bir eğilim olduğuna inanır. Rahatça hareket edilemeyen ya da sıkışık ve kurtulmanın imkansız olduğu hissedilen durumlar şiddetli bir anksiyete hissini de beraberinde getirir. 

Klostrofobi tedavi edilebilir mi?

Şiddetli korku belirtilerini içeren diğer fobi durumlarında da olduğu gibi bu problemin de tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden biri bilişsel davranışçı terapi (BDT) yöntemidir. BDT yöntemi; kişilerin verimsiz düşünce kalıplarını değiştirmeye ve kişinin hissettiği korkunun gerçek dışı bir korku olduğunu ayırt edebilmesine odaklanır. Klostrofobi tedavisinde davranışçı terapi, çözüm odaklı terapi ve hipnoz gibi yöntemler de tercih edilebilir. Bazı durumlarda, stres ve anksiyete belirtilerinin hafifletilmesine yardımcı olması için psikolojik desteğin yanı sıra anti-anksiyete ilaçları da kullanılabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe