Kıskançlık Nedir, Neden Ortaya Çıkar

kıskanclık psikonline

Nedir Bu Kıskançlık?

Kıskanma veya kıskançlık, hepimizi son derece rahatsız eden duygulardan biridir. Bireyler bu duyguyla karşılaştıklarında, çoğu zaman kendilerine ‘’ Neden bu kadar kıskancım? ‘’ diye sorar. Bu yazıyı okuduğunuzda bu konuyla ilgili daha net bilgilere sahip olacaksınız.

Hemen hemen herkesçe iki tip kıskançlık vardır. Bunlardan birincisi mülayim olarak adlandırdığımız kıskançlık türüdür. Bu kıskançlık türünde kişi başkalarının başarılarından dolayı kendini kötü hisseder fakat başarısız olmalarını da istemez. Bu da rekabetçi ve çalışkan bir kişilik yapısının ortaya çıkmasına neden olur.

İkinci kıskançlık türü olan kinciler ise, başkalarının başarılarından mutsuzluk duymalarının yanı sıra onların başarısız olmalarını isterler. Onların sahip oldukları şeylere sahip olmak istemekten ziyade, sahip olduklarını yitirmelerini isterler. Sosyal statülerinin azalmasını ve değersizleşmelerini arzularlar. Bu açıdan kıskançlığın zararlı bir duygu haline gelmesine de olanak sağlarlar. Bizim de kendimize bu noktada sormamız gereken soru; Başkalarının mutsuzlukları mutlu olmamızı mı sağlıyor?

Bu kavramı, özenmek ve imrenmek kavramlarıyla çokça karşılaştırılır. Hatta kıskanç insanların gözünde hepsi birbiriyle aynıdır. Ancak niteliksel olarak farklı kavramlardır. Özenme ve imrenme kavramlarının temelinde ‘’ o da sahip olsun, ben de sahip olayım ‘’ mantığı yatar, kıskançlıkta ise ‘’ ben sahip olayım ama o olmasın ‘’ mantığı yatmaktadır.

Hangi Durumlar Kıskançlığı Tetikler

Duygularımızın ortaya çıkmasını sağlayan durumlar, o anki olaylar ve düşüncelerimizdir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bir duygu olan kıskançlık da aynı bu şekilde olay örgülerinin veya düşünce kalıplarımızın neticesinde ortaya çıkar. Nedir bu durumlar?

  • Anne ve babamızın bizi diğer kardeşlerimizden daha çok sevmesini istememiz
  • Etrafımızda gördüğümüz ve sahibi olan bir şeye bizim de sahip olmak istememiz
  • Başkasının bizden maddi veya manevi olarak daha üstün olduğunu kabul edemememiz ve onlardan daha üstün olmak istememiz
  • Sevdiğimiz kişinin bir başkasını bizden daha çok sevebileceğini düşünmemiz

Kıskançlık Bir Ruhsal Sorun Mudur?

Normal bir duygu olarak ele alındığında, kıskançlık diğer duygular kadar saf bir duygudur. Fakat bazen ruhsal bir problem haline gelebilmektedir. Bu durumun ruhsal bir problem olup olmadığını anlamamız için ilk başta bakmamız gereken yerler, kişinin gündelik hayatını aksatıp aksatmadığı, kişileri kontrol altına almaya çalışıp çalışmadığı, yersiz alınganlıklarda bulunup bulunmadığı ve en önemlisi de karşısındaki kişinin özgürlük alanlarını kısıtlayıp kısıtlamadığıdır. Bu ve benzeri durumlarda, ruhsal bir problem olabileceği göz önünde bulundurularak bir psikolojik danışmanlık hizmetine başvurması önerilir. Kıskançlığın en çok görüldüğü ruhsal sorunların başında ise paranoid kişilik bozukluğu gelmektedir. Şimdi isterseniz bu bozukluğun ne olduğuna bakalım.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Paranoid kişilik bozukluğu ( paranoya ) kelime anlamıyla saçma olmayan bir düşünce biçimiyle herkesten ve her durumdan şüphelenmektir.

Paranoid Kişilik Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

  • Diğer ruhsal problemlere sahip hastalarla benzer özellikler göstermezler.
  • Genel olarak savunmacı ve dirençli kişiliktedirler. Terapiye cevap vermeleri çok uzun süre alabilir.
  • Bir gerekçesi olmayan şüphelerine uydurdukları senaryo bir başkasına anlattıklarında mantıklı gelebilir. İncelikle dokunan ve mantık çerçevesinde oluşturulmuş kurgulara sahiptirler.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe