Karantina ve Ruh Halimiz

quarantine 4925798 1280

Karantina da bulunmak kimsenin hoşuna giden isteyerek yaptığı bir durum değildir.
Çünkü insan bağımsızlığını önemseyen bir canlıdır. doğası gereği de dışarıdan dayatma ile yapılan durumları hoş karşılamaz.
Kendini gerek kendi sağlığı açısından gerekse etrafında ki insanların sağlığı açısından güvende hissetmeyen insan kendini bir buhranın içinde bulabilir. Karantina da olan kimse öfke patlamaları, suçluluk hissi, korku, üzüntü, endişe, yalnızlık hissi sık yaşanılan duygulardır. Bu durumun ne zaman sonlanacağının bilinmemesinin de bu durumun etkilerini çoğaltabilmektedir.

Karantina sırasında sık görülen ruhsal yakınmalar

  • Yalnızlık hissi: Yaşanılar karantinadan dolayı birey arkadaşlarıyla, ailesinden uzak kalmasıyla gibi durumlardan dolayı yalnızlık hissine kapılabilir.
  • Sıkılganlık: Dışarıyla bağlantısı kesmek zorunda kalan birey günlük rutinlerini bile (market, spor,okul, iş vs.) kısıtlanacağından dolayı kendini ne yapacağını bilmediği sıkılgan bir ruh halinde bulacaktır.

-Beslenme düzeni: Sıkılgan birey sıkıldığından dolayı kendini sürekli bir şeyler yerken bulabilir. Bu da daha farklı sağlık sorunlarına yol açmaya davetiye olacaktır.

-Uyku düzeninde ki bozulmalar: Telefon bilgisayar ve sosyal medya ile geçirilen zamanın artmasıyla uykuyla geçirilen süremiz değişmiştir. Evdeki boş zamanımız daha sıkılgan ve uykuya eğimli geçmeye başlamaktadır.

-Maddi sıkıntılar: Çalışma rutinin bozulması, maddi kaygıları da beraberinde getiriyor. Ağır market alışverişlerinin yapılması, kira sıkıntıları belirsizlik halinden dolayı bir sonra ki gün ve ayları düşünmeyle ilgili kaygıyı beraberinde getiriyor.

-Hastalığın yaygınlık durumu: Hastalığın büyüklüğü, yayılma derecesi ile yaşanılan kaygı doğru orantılır. Hastalığa yakalanan sayısı arttıkça kaygımız da artacaktır ve bu bizi karamsarlığa götürebilir.

  • Belirsizlik: Hastalığın ne zaman son bulacağının insanların ne zaman eski hayatına döneceğini bilmemesi en kötü durumdur.

Bu sürece nasıl çok zor alışıyorsak, her şey normale döndüğünde de uyku düzeni, çalışma hayatına dönme, sosyal ortama tekrar alışmamız, beslenme düzenimiz belli bir adaptasyon sürecinden geçecektir.

Karantina’da Ne Yapabiliriz ?

Kişisel gelişim için kendinize zaman ayırın. Kafanızı dinleyin.
Hayatınızdan, okulunuzdan, işinizden ne kadar şikayet etseniz de şu an da şikayet ettiğiniz hayatınıza dönmek istediğiniz farkındalığını edinin.

Evde yapabileceğiniz hobiler edinin.

-Kağıt katlama sanatı öğrenin.
-Bilmediğiniz müzik aletlerini keşfedin.
-Evde ekipmansız sporlara yönelin.
-Örgü örün.
-Okumadığınız kitapları okuyun.
-Sinema geceleri düzenleyin
-Yapmayı denemediğiniz yemekleri deneyin.
-Eşyalarınızın yerlerini değiştirin
-Online müze gezin.
-Gitmek istediğiniz şehirleri, ülkeleri araştırın. Hangi yemekleri ünlü ? Kesinlikle gidilmesi gereken yerleri nerelerdir ? Kendinize rehber oluşturun.
-Kişisel gelişim, girişimcilik, videoları izleyin
-Başarı hikayeleri okuyun.
-Zaman bulup arayamadığınız akrabalarınızı, dostlarınızı, arkadaşlarınızı arayın.

Önemli olan bu dönemi en az zararla atlata bilmektedir. Geçirdiğimiz bu zor günlerin elbet biteceğini ve çok güzel günlerin bizi beklediğini unutmayalım.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe