İşleri Ertelemekten Kurtulmanın 13 Yolu

resized 837c8 d0d9729esleep copy

Geçmişten bu güne, yetişkin veya çocuk fark etmeksizin hepimizin yaptığı bir şey; işlerimizi son güne bırakmak. Niye hepimiz işlerimizi son güne kadar erteliyoruz? Bunu hiç düşündünüz mü? Bazılarımız bu heyecanı seviyor, bazılarımız başarısız olmaktan korkuyor ve ne kadar geç başarısız olursam o kadar iyi diye düşünüyor. Bu ertelemeler de tabi ki ileride bir takım problemlere yol açıyor. Basitçe ele aldığımızda bu problemlere; kaygı, stres, özgüven azalması ve başarısızlık korkusu diyebiliriz. Ertelediğimizde, sorumluluklarımızdan kaçtığımız için ilk başta hafiflemiş ve rahat hissedebiliriz. Oysaki uzun vadede bu ertelemeler bizim için kötü sonuçlar doğuracaktır. Bu yüzden ertelemeyin!

Ertelememenin Yolları

  1. Durumu kabullenin.

Hayatta her şey kabullenmek ile başlar, kabul edin ki çözümünü bulmak için bir adım atabilin.

     2. Sebebini bulun.

Bununla başa çıkabilmek için yapmanız gerekenlerden biri de neden ertelediğinizi bulmak. Aslında ertelemek istemiyor fakat yanlış plan yaptığın için ertelemek zorunda mı kalıyorsun? Yada yapamayacağını düşündüğün için ertelemeyi bir kaçış yolu olarak mı görüyorsun? Bunlar ve bunlar gibi bir çok sebepten hangisi senin ertelemeni sağlıyor bunu bul.

      3. Yapmaya başlayın.

Bir işi bitirmek mi daha zor başlamak mı? Derseniz şüphesiz ki başlamak derim. Başladığın iş bir şekilde bitiyor. Bırak bahaneleri yapmaya başla, başlayabildiğinde göreceksin sırtındaki yükün nasıl hafiflediğini.

      4. Geçmişi bırakın.

Daha önce ertelemiş olabilirsiniz, bunun için kendinize kızmayın. Kızmak, zorunlu tutmak gibi yöntemler ertelemenize engel olur gibi gözükse de bu böyle değil. Kendinizi affedin ve ileriye bakın!

       5. Yavaş yavaş yapın.

Bir işi bir solukta bitirmek zorunda değilsin. Parçalara ayırır ve düzenli çalışırsan daha az yorulursun. Bu da motivasyonunu kaybedip işi yarıda bırakmanı engeller.

     6. Hiçbir şey mükemmel olmak zorunda değil bunu bil.

Başladığında ”ya olmazsa, ya berbat olursa, ya herkes benimle alay ederse” gibi düşünceler aklına geliyor ve vazgeçmeni sağlıyorsa bu başlığı hatırla, yapmaya devam et.

      7. Motivasyon kaynağınızı bulun.

Bazen yapmak için bir sebep bulamadığımızda yapmaktan vazgeçeriz. Böyle durumlarda bizi tekrar yapmaya itecek bir güce ihtiyaç duyarız. Bu güç bazen sizi her düştüğünüzde kaldıran bir dost, bazen kurduğunuz bir hayal veya bambaşka bir şey olabilir. Bu gücün varlığı şüphesiz ki sizin pes etmenizin önüne geçecektir.

       8. Sorumluluklarınızdan başkalarının da haberi olsun.

Bir sorumluluğunuzu sadece siz biliyorsanız ertelemek daha kolaydır. Oysaki başkaları da bilse bu kadar kolay erteleyebilir misiniz? Hayır çünkü beynimizin karar verme mekanizması sosyal duruşumuzla doğrudan alakalıdır. Biz başkalarının bizim hakkımızdaki düşünceleri kötü yönde gelişmesin diye birçok şeyi yapabiliriz. O halde başkalarının da sorumluluklarımızdan haberdar olması bizim için bir motivasyon olacaktır.

        9. Güne erken başlayın.

Sabah saatleri bir insanın kendini en dinç hissettiği saatlerdir. Bir işi yapmak için, akşam kendinizde yeterli enerjiyi bulamayabilirsiniz. Sabah saatlerinde aynı işi büyük bir keyifle yapabildiğinizi göreceksiniz. Ortamın sessizliği, sakinliği daha çok konsantre olmanızı ve daha çabuk yapmanızı sağlayacaktır.

      10. Erken uyuyun.

Eğer erken uyumazsanız güne erken başlayamazsınız. Bir önceki maddedeki saydığımız tüm güzel yönlerden faydalanabilmek için öncelikle bu maddeyi uygulamış olmak gerekir.

      11. Kendinize ödül verin.

Ertelemeden tamamladığınız her iş için kendinizi ödüllendirin. Bu ödüller; pasta yemek, dışarı çıkmak, oyun oynamak gibi aktiviteler olabilir. Böylelikle kendimize işlerimizi zamanında bitirmenin güzelliklerini göstermiş olabiliriz.

     12. Dikkatinizi dağıtacak durumlardan uzaklaşın.

Telefon, bilgisayar, televizyon gibi dikkat dağıtıcılar insanın her zaman aklını çelmek için bir tehlikedir. ”Eğer yaptığın işi bırakırsan benimle vakit geçirebilirsin.” der adeta. Bunun için dikkat dağıtıcı ne varsa uzaklaştırmalıyız, işimizi konsantre bir şekilde yürütmeliyiz.

     13. Önce zor olanı tamamlayın.

Zor olan işi tamamlayabilmek için fazla enerji ve zaman gereklidir. Eğer önce kolayı yapar, daha sonra zor olana geçersek yapacak gücü kendimizde bulamayabilir ve erteleyebiliriz.

Örneğin; matematik ve  beden eğitimi dersi göreceğinizi düşünün. Önce mi matematik dersi görürsek anlamamız kolaylaşır , sonra mı görürsek? Şüphesiz ki önce görürsek anlamamız kolaylaşır çünkü yorgun olduğumuzda başlamak için zorlanabiliriz ve dinlenmeye ihtiyaç duyarız. Bu da ertelememize yol açabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe