İnsanlar Neden Madde Bağımlısı Olur

madde bgımlılıgı

İnsanların madde bağımlısı olmasında en büyük sebep hiç kuşkusuz arkadaş ortamıdır. O arkadaş grubunun her davranışını yapmak zorunda hissetmek, onlara uymak, kısaca dost bildiği arkadaşlarına hayır diyememek; kişinin bağımlılık yapan maddelere başlamasındaki en büyük sebeptir.

Tabi ki her insan bu sebeplerden ötürü madde bağımlısı olmuyor, bir kesim insanlar da acılarını, üzüntülerini unutmak için madde kullanmaya başlıyorlar. Duruma farklı bir pencereden bakacak olursak da insanoğlu yaratılışı itibari ile bilmediği şeylere karşı hep bir merak içindedir. Bir çok kişi bir kereden bir şey olmaz diyerek başlıyor, ben bağımlı olmam diyerek de bağımlı oluyor… Bağımlı olmam diyerek başlayan insanlar bağımlı olduklarını diğer insanlara nazaran çok daha geç fark ediyorlar. Madde bağımlılığının en büyük nedeni benim nazarımda; Kişilerin diğer insanlardan farklı olma isteğidir, bu istek günümüz şartlarında özellikle gençlerde çok fazla görülüyor.

İnsanları madde bağımlılığına iten en büyük etkenlerden biriside aile yapısı ve aile içi ilişkilerdir.  Bozuk aile ilişkileri: baba baskısı anne baskısı geçimsiz aile yapısı ve ayrı anne baba gibi bozuk aile ilişkilerinin yaşandığı bir ortamdan yetişen genç, madde bağımlılığını çözüm olarak algılayabilir.

Sosyoekonomik düzeyin düşük oluşu da madde kullanıma yönlendiren önemli sebeplerden bir tanesidir, bazen madde satarak para kazanmak için bazense ekonomik sıkıntıları unutmak için madde kullanmaya başlayabiliyor pek çok insan.

Cinsel taciz ya da fiziksel tacize maruz kalınması: Yaşadıklarını unutmak için ya da rahatlamak için çözümü madde olarak görebilir.

Peki Madde Bağımlılığından Nasıl Kurtulabiliriz?

Çeşitli ilaç ve psikolojik tedaviler mevcut olsa da bağımlılıktan kurtulmanın en etkili yolu, kişinin bu durumdan kurtulacağına inanmasıdır. Eğer kişi kendi içinde bu bağımlılığı yeneceğine inanırsa bağımlılıktan kurtulmak için en büyük adımı atmış olacaktır.Çünkü aslında bağımlı olan bizim nefsimizdir. Önemli olan o nefis ile savaşmayı göze almaktır siz nefsiniz ile savaşmayı göze aldığınızda zaten bağımlılıktan kurtulmak için en büyük adımı atmış olacaksınız. Tabi bu süreçte bağımlı kişinin tedaviyi kabul etmesi kadar önemli olan bir husus daha var, o da ailevi destektir bağımlı kişi bu süreçte yalnız olmadığını hissederse bu süreci atlatmak çok daha kolay olacaktır. Unutmayalım ki bağımlı olan bizim o anlık nefsimizdir umutlarımız hayallerimiz değil. Bu tedavi sürecinde önünüze hedefler koyarsanız bu durumu atlatmanız bir o kadarda kolay olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe