İDEALİTE İÇERİSİNDE İLİŞKİ

opera anlık görüntü 2020 04 18 220659 web.whatsapp.com

Tango neden aşkın dansıdır hiç düşündünüz mü?  Ya da bize neden hep tutkuyu ve aşkı çağrıştırır?

Tango da bedenlerin gerilimi nedeniyle denge oluşturması gerekir. Bacaklar birbirine değmeli fakat boğmamalıdır. Hareketi engellememelidir. Tango kadın ve erkeğin ayrı ayrı dengesini değil, ilişkinin merkezindeki dengeyi gerektirir. Eğer harika bir gösteri sunulmak isteniyorsa partnerlerin dans içinde iletişimde kalmayı öğrenmeleri gerekir. Bize tutkuyu yansıtan şey budur. Farklılıkların bütün olması ve ahenkle bir araya gelmesi.

“İki yarım insan bir ilişki yürütemez. Çünkü ilişkiyi yürütmek için bütünleşmiş iki ayrı yetişkin gerekir”

Ceylan Daş

Her ilişkinin başlangıcı güzeldir. İlişkiyi başlatan kişisel ihtiyaçların başında sevilme, değer görme, önemsenme yer alır ve her ilişkinin başlangıcında bu ihtiyaçlar sıklıkla tatmin edilir. Birbirinin yanında olmak, paylaşmak ve destelenmek ilişki içinde kişiye kendini geliştirme imkanı tanır. Fakat kuşkusuz bu durumun karşılıklı olması gerekir.

İlişki neden biter?

Çiftler çoğu zaman bir araya gelmelerine neden olan özellikleri yüzünden çatışma yaşarlar. İnsanlarda çekimi başlatan şey sıklıkla farklılıklardır.

Başta benim için çok zor olan şey beni büyüler. Zaman geçip büyü bozulduğunda bu durum sorun haline dönüşmeye başlar ya da sorunun farklılıklar olduğunu düşünürüz ve sorunu farklılıklarda ararız. Oysa mesele bağlantının kopmasıdır. Bağlantım koptuğunda her şey tehdit halini almaya başlar. Sevilmediğime, önemsenmediğime, değerli olmadığıma dair kanıtlar toplamaya başlarım bu durum zaman içinde iletişimin azalması hatta bazen kopmasına neden olur.

İlişki içinde bağlantının kopması için birçok neden olabilir. İlişki hakkındaki mitlerimiz, ilişkiyi destekleyen ya da desteklemeyen inançlarımız, ilişki içinde değişen ihtiyaçlarımız ve bu ihtiyaçlarımızı giderecek şekilde ilişkiyi destekleyememek bağlantının kopmasına zemin hazırlar.

İlişki içinde sıklıkla doğru kabul ettiğimiz bilgi, sevginin, aşkın, tutkunun hep aynı şiddetle hissedilmesidir. Oysa gerçek farklıdır. Sevgi sürekli aynı şiddette hissedilmez. Bazen azalır, bazen çoğalır. Hayatın bize sunduğu yeniliklere göre ihtiyaçlarımız değişir. Çünkü insan değişir, çevre değişir, şartlarımız değişir. Değişimin olduğu yerde değişmeme direnci sorunları beraberinde getirir. Sen çok değiştin cümlesi çiftler arasında genellikle suçlama amaçlı kullanılır. Oysa suçlanan şey insan doğasının gerçeğidir.

Diğer bir mit ise, biriyle olabilmenin altın kuralının onunla aynı olmak, aynı şeyleri hissetmek, aynı zevkleri paylaşmak olduğudur. Oysa bu da insan doğasına aykırıdır. İnsan biriciktir. Onun biricikliği başkasının biricikliği ile aynı olamaz. Karşımızdakini kendimizle aynı yapmaya çalışmak ya da onunla aynı olmaya çalışmak bizi biricikliğimizden uzaklaştırdığı için sorunları beraberinde getirir.

İlişkiyi kişisel zenginlikler besler. Kişisel olarak kendimizi besleyemediğimiz zaman ilişkiyi besleyebilecek en önemli dalı kesmiş oluruz. Nasıl ki sürekli olarak el ele tutuşulursa kişiler birbirinin elini bir süre sonra hissedemez, sürekli birlikte olunduğu zaman da birbirini hissetme konusunda sıkıntı yaşarlar. İlişki monoton bir hale gelir.
 

İdeal ilişki nasıl olmalı?

İdeal ilişki ne aynılıktır, ne tamamlamaktır. Aşk birbirini bulan iki bütün varlık arasında yaşanır. Kendilerini bir bütün hissetmek için birbirine ihtiyaç duyan iki yarım arasında değil. Bu yüzden aşk, keşfedebilmek, keşfetmeye gönüllü olmaktır. Ünlü Fransız yazar Marcel Proust keşfetmek ile ilgili bizlere altın değerinde bir öğüt sunar. Gerçek bir keşif yolculuğunun yeni yerler görerek değil, yeni gözlerle görerek mümkün olduğunu söyler. Birini keşfetmeye gönüllü olmak aslında kişinin kendini keşfetmesidir.

İdeal ilişki büyümeye zemin hazırlar, izin verir. Destekleyicidir. Farklılıklar tehdit değil zenginliktir. İlişki içinde talep etmek bencillik değil, özgürlüktür. İdeal ilişki olması gerekeni değil, uygun olanı seçme şansını verendir. İdeal ilişki sürekli kendini anlatmak, aklamak zorunda olduğun değil güvenle kendini ifade edebildiğin ilişkidir.

Şimdi ilişkinize birde bu gözle bakın…

Kaynakça**

Ceylan Daş Ezbere İlişkilere Ezber Bozan Çözümler
Güler Okman Fişek – İlişki İçinde Ben
Sue Johnson -Bana Sıkıca Sarıl

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe