Hobi Edinmenin Yolları

211212 790x445 1

Yapmaktan hoşlandığımız bir hobiye sahip olmak, bize neşe getirir ve hayatımızı zenginleştirir. Boş zamanlarımızda, eğlenme ve/ya yeni beceriler öğrenme fırsatı sunar.

Boş zamanlarımızı keyifli ve verimli geçirmemizi sağlamasının yanı sıra, hobilerimiz, bizi özümüze bağlar. Hobi, çalışmadığımız, uyumadığımız veya sevdiklerimizle zaman geçirmediğimiz zamanlarda yapmayı seçtiğimiz ilgi alanlarımızdır ve günümüzde özellikle internette bulabileceğimiz birçok farklı seçenek olduğu için oldukça şanslıyız.

Yeni bir hobi edinmenin en iyi yolu, yeni bir şey denemektir.

Yaşam, keşfedip benimseyebileceğimiz harika ve heyecan verici aktivitelerle doludur. Tabii ki, her bir birey benzersiz olduğu için, ilgi alanlarımız ve hobilerimiz de farklılıklar gösterir. Ama gerçekten keyif aldığımız ve tutkun olduğumuz bir aktivite bulduğumuzda ona bağlanabiliriz. Hayatımızın bir parçası olur ve bizi, çok kişisel bir şekilde büyüler.

Herkesin en az bir hobiye sahip olmasının birçok avantajı vardır. Bu avantajların en belirgin olanları şunlardır:

Hoşunuza giden bir şeyle meşgul olmak, stresi azaltmanıza yardımcı olur

Hobiler, günlük yaşamın stresinden kurtulmanın iyi bir yoludur. İş, ev veya diğer sorumlulukların dışında, bir veya birden fazla aktivite, oldukça rahatlamanızı ve yaşamdan daha çok keyif almanızı sağlar.

Sabır ve sebat duygularınızın gelişmesine yardımcı olur

Yeni bir hobi edinmek, yepyeni bir şeyi yapmayı öğrenmeniz demektir. O konuda, yeteneklerinizi geliştirmek için sebat etmeniz, iniş ve çıkışlarda sabırlı olmanız ve de kendinize öğrenmek için zaman tanımanız gerekecektir.

Sosyal hayatınızın gelişmesine ve başkalarıyla yeni bağlar kurmanıza yardımcı olur

Bu etkinlikler, diğer insanlarla birlikte yapabileceğiniz ve birlikte keyif alabileceğiniz fırsatları sunar. İster bir kulübe üye olmak olsun, ister bir halı saha maçı veya sadece ürettiğiniz bir şeyi diğerlerine hediye etmek olsun. Sizinle aynı/benzer ilgi alanları olan insanlarla tanışmak ve onlarla bağ kurmak için harika bir yoldur.

Özgüveni ve benlik saygısını artırır

Bir aktiviteyi yapmaktan çok keyif alıyorsanız, muhtemelen onu yapmakta oldukça iyisiniz demektir. Ve bu, başarı duygunuzu tatmin eder. Kendinizle gurur duymanıza ve özgüven duygunuzu arttırmanıza yardımcı olur.

Can sıkıntısını azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olur

Boş zamanlarınızı dolduracak hiçbir şey bulamıyorsanız, yeni bir hobi size keyifle yapabileceğiniz bir aktivite şansı verir. Ayrıca, heyecan ve sabırsızlıkla yapmayı bekleyebileceğiniz bir etkinlik haline gelebilir.

Yeni beceriler geliştirmenize yardımcı olur

Gerçekten zaman ayırdığınız bir uğraş olursa sizin yeni beceriler geliştirebilmenize neden olur. Hobinize daha fazla zaman harcadıkça, edindiğiniz yeni beceriler daha da gelişeceklerdir.  

Bilginizi arttırır

Yeni beceriler geliştirmenizin yanı sıra, yeni ve/ya özgün bilgiler edinmenize de yol açar.

Yaşamınızı zenginleştirir ve size farklı bakış açıları kazandırır

Hangi tür olursa olsun, kesinlikle yeni fikirlere ve bakış açılarına maruz kalacaksınız. Hobiler, yeni fikirlere ve yöntemlere maruz kalmanıza, hayata yeni perspektif(ler) ile bakmanıza ve böylelikle çeşitli alanlarda büyüyüp gelişmenize yardımcı olacaktır.

Gelişim için size meydan okur

Bir hobi edindiğinizde, yeni ve dolayısıyla sizi zorlayacak aktiviteler yapacaksınız. Size zorlayıcı gelmezse, o zaman ilgi çekici bulamazsınız ve daha az keyif verir. Bu, sizi zorlayacak daha uygun bir hobi bulmanız gerektiği anlamına gelir.

Kötü alışkanlıkların ve zaman kaybının önlenmesine yardımcı olur

“Boş ellerin şeytanın atölyesi” olduğunu söyleyen eski bir deyiş vardır. Boş zamanınızı doldurmak için hobileriniz varsa, zararlı ve olumsuz faaliyetlerle zaman harcama olasılığınız daha düşük olacaktır.

Sizi daha ilginç kılar

Hobileri olan insanların yaşadıkları deneyimleri ve anlatacak hikayeleri vardır. Bu ilginç ve/ya öğretici hikayeleri başkalarıyla da paylaşabilirsiniz.

Yetişkinler için bir hobi nasıl bulunur?

Bazen boş zamanlarınızda ne yapacağınızı bulmaya çalışmak zor olabilir. Bir yetişkin olarak, hobi bulmaya çalışırken biraz sevimsiz hissedebilirsiniz.

Ne seçeceğinizi bilmediğinizde, tüm seçenekler biraz eksik gibi görünebilir. Belki size göre, örgü örmek yaşlı kadınlar içindir ve spor da hiçbir zaman size göre bir şey olmamıştır. Bisiklet veya sanal oyun gibi bir hobi edinmek için fazla yetişkin olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak bir hobiye sahip olmak, sadece arkadaş takılmaları ve iki iş arasında yaptığınız bir zaman doldurucu unsur olmak zorunda da değildir. Uzun, yorucu bir günden sonra daha iyi hissetmenize yardımcı olan ve/ya aklınızı çalıştıran ya da sizi heyecanlandıran bir tutkuya da dönüşebilir.

Hobiler, yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı oldukları için çok önemlidir. Ancak, ya hiçbir şey hakkında tutku hissetmiyorsanız? Nereden başlamalısınız?

Aslında herkesin bir tutkusu vardır ve muhtemelen sizinkini henüz keşfetmediniz. Ama endişelenmeyin, size neyin iyi gelip heyecanlandıracağını bulmak için birçok kolay (ve acısız) yol vardır.

Aşağıda, ne(ler) yapmaktan hoşlandığınızı ve bir yetişkin olarak size uygun hobiyi nasıl bulacağınızla ilgili yedi ipucu verilmiştir.

Hobi edinebilmek için 7 ipucu

1. Çocukluk günlerinize geri dönün

Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, çocukken yapmayı sevdiğiniz şeyleri gözden geçirin. Bunlar çılgın ve özgür olduğunuz zamanlardı ve gerçekten sevip istemedikçe bir şey yapmadınız. Hala aynı temel ilgi alanlarınızın olma şansınız büyük.

Çocukken yapmaktan keyif aldığınız, yetişkin olarak hala hoşunuza gidebilecek şeyler var mı? Belki harika bir plak koleksiyonunuz vardı, bebekleriniz için kıyafet dikmeyi severdiniz ya da her zaman bisiklete binerdiniz. Bunlar bir yetişkin olarak tekrar yapabileceğiniz harika hobilerdir. Bu, seksek oynayacağınız ya da birbirinize kum atmaca oynayacağınız anlamına gelmez. Bu bilgileri, yapmayı sevdiğiniz şeyleri keşfetmek için bir sıçrama tahtası olarak kullanın. Ağaç tırmanışı yerine, belki duvar tırmanışını deneyebilirsiniz. Evinizin arka bahçesinde koşuyorduysanız, doğa yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz. Bu bir başlangıç noktasıdır.

2. Kendinizi ölçmek için birkaç fikir deneyin

Nereden başlayacağınız sizi düşündürüyorsa, seçenekleri fazla değerlendirmeden içine atlayın ve bunlara nasıl tepki verdiğinizi görün.

Geçmişinizden, ne yapmak istediğiniz hakkında size hemen yanıt gelmezse, bazen bir el sanatları veya spor malzemeleri mağazasında dolaşmak, bir kitapçı veya en yakın müzik aletleri mağazasını gezmek de (internette de gezebilirsiniz) sizi harekete geçirebilir.

Bu mağazaları gezerken, çevrenizdekileri inceleyin ve nelerin dikkatinizi çektiğini fark edin. Belki kendinizi yemek veya marangozluk kitapları bölümünde bulabilirsiniz. Bu da, size ilginizi çekebilecek şeyler hakkında bir ipucu verecektir.

3. Gününüzü unutmanızı sağlayacak bir şey seçin

Sadece boş zamanlarınızı doldurmak için bir hobi edinme fikri size göre değilse, günün stresinden ve endişelerinden arınmanızı sağlayacak bir şey düşünmeye çalışın. Gevşemenize ve ruh halinizi dengeleminize yardımcı olan bir şey olmalı. Eğer bir tığ işi yapmak veya dil öğrenmek size iş gibi geliyorsa, o zaman bu sizin için bir hobi değildir. Size benim-zamanım duygusu veren, kişiliğinize ve ilgi alanlarınıza uygun bir hobi bulduğunuzda, sizin için bir etkinlikten daha fazlası olacak ve yaşamınızı zenginleştirecektir.

4. Unutmuş olduğunuz geçmiş hobilerinize bir göz atın

Belki zaten bir hobiniz vardı, sadece tamamen unuttunuz. Bazen hobilerimiz projeler gibi hissettirebilir ve yaşamlarımızda süregelen bir etkinlik haline gelebileceklerinin farkında değilizdir. Geçmişte başlattığınız ancak daha sonra hızla unuttuğunuz birkaç projeye geri dönün, belki de o proje hobiniz olabilir.

5. Neleri satın almayı sevdiğinize dikkat edin

Her alışverişe çıktığınızda kendinizi illaki satın alırken bulduğunuz belirli şeyler var mı? Bunlar, bir sonraki hobinize ipucu olabilir.

Mesela, her zaman en son moda trendlerini mi takip ediyorsunuz? Örgü örmek veya dikiş dikmek tam da size göre olabilir. Kokulu mumları mı seviyorsunuz? Belki kendi mumunuzu kendiniz yapabilirsin. Duvarlarınız güzel sanat eserleri ile mi dolu? Siz de resim yapmayı deneyebilirsiniz.

Her zaman kısa öykü kitapları mı okuyorsunuz? Kendiniz yazmayı deneyin. Bir süredir fıstık yeşili upuzun bir atkı mı arıyorsunuz? Neden kendinize bir tane örmüyorsunuz? Nelere sık sık harcama yaptığınız aradığınız yanıt olabilir.

6. Kendiniz ile ilgili neleri değiştirmek istediğinize bir bakın

Bazı insanlar, sadece eğlenmek ve hoş vakit geçirmek için yapacakları işleri, hiçbir amaca hizmet etmeyen boş işler olarak görebilirler. Her zaman hareket halindeyseniz, hedef ve/ya gelişim odaklı biriyseniz, hobinizi bu kriterlere uygun seçin. Sizi bir veya birkaç konuda geliştirecek bir hobi seçebilirsiniz.

Öte yandan, geçmişte keyifle yapıp da fayda/kâr getirmediği için yapmayı bıraktığınız veya yetişkin sorumluluklarınız engel olduğu için bırakmak zorunda kaldığınız bir şey var mı? O zaman, onun peşine takılın. Muhtemelen, size yeni bir amaç duygusu verecektir.

7. En son, size yemek yemeyi bile unutturan şeyi düşünün

Zamanı size tamamen unutturmuş olan en son şey neydi? Saate bakıp şok olduğunuz anı size yaşatan neydi? Yaparken kendinizi unuttuğunuz, öğün yemeğinizi kaçırtan şey.

Hatırlayın ve sizin için o anı bu kadar özel kılan şeyin “temelde” ne olduğunu düşünün.  Aynı ya da benzer bir aktivitede aynı hissi bulup bulamayacağınızı test edin.

Yazar Mark Manson şöyle demiş,

Oyunlardan vazgeçene kadar, tutkumun oyunların kendileri için olmadığını fark ettim (onları gerçekten sevmeme rağmen). Esas tutkum; gelişim, bir şeyde iyi olmak ve sonra daha da iyi olmak… Belki sizin için, bu başka bir şeydir. Belki de işleri verimli bir şekilde organize etmek ya da bir fantezi dünyasında kaybolmak ya da birine bir şeyler öğretmek ya da teknik problemleri çözmek olabilir. Ne olursa olsun, sizi bütün gece ayakta tutan faaliyetlere değil, sizi büyüleyen faaliyetlerin ardındaki bilişsel ilkelere bakın. Çünkü başka bir yere/şeye kolayca entegre edilebilirler.

Belirli bir ilgiyi sevmenizin nedeninin altında yatana bakın ve bunu bir hobiye entegre edip edemeyeceğinize. Aslında göründüğünden çok daha kolay!

İşiniz dışında, sizi meşgul edecek size iyi gelen bir şey bulma fikri bile, kendi başına, dev bir görev gibi görünebilir. Ancak, yaratıcı ve özgür hissetmenize neden olacak tatmin edici bir hobi bulmanız, buna değecektir. Bu yüzden, bu ipuçlarının birkaçını mutlaka deneyin.

Kaynak:
Importance of Hobbies/University of Arkansas Syste

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe