Güçlü Bir Psikoloji İçin Yapılması Gerekenler

güçlü psikoloji psikonline

Bazı insanların yaşanan can sıkıcı olaylardan sonra kendilerini diğerlerine göre daha kolay toplayabildiklerini fark etmişsinizdir. Bunun pek çok sebebi olabileceği gibi en önemli sebeplerinden bir tanesi de o insanların daha güçlü psikolojiye sahip olmaları ve duygusal yaralanmalara takılmak yerine gelecek odaklı olmalarıdır. Bu insanların hemen hemen her birisinde olan özellikler şöyle sıralanabilir;

1- Başarısızlıklardan Sonra Kontrolü Ele Almak

Başarısızlık kavramı insan hayatında çok uzak bir kavram değildir her insanın yaşadığı bir süreçtir. Genel olarak bu süreçte insanlar başarısız oldukları konuda özgüvenlerini yitirirler, moral ve motivasyonlarını kaybederler hatta pek çok kez sonucu başarısızlık olan bir olayı tekrar denemeye bile tenezzül etmezler.

Ancak böyle bir durumda pes etmek yerine nerede hata yapıldığına uygulanan yöntemin size neden başarısızlık getirdiğine odaklanıp yanlışlarınızı düzelterek tekrar denemek sizi başarıya ulaştıracaktır. Kısacası böyle bir durumda odaklanmanız gereken şey başarısızlığa sebep olan faktör olmalı.

2- Yaşananlardan Gerekli Dersleri Çıkarmak

İnsanın üzerinde derin etkiler bırakan pek çok şey gelişebiliyor hayatta ölümler, ayrılıklar, kazalar vs. bunların pek çoğu kişinin travma yaşamasına sebep olacak kadar büyük olaylar. Travma dediğimiz olgu ise bizim günlük dilde kullandığımız anlamından çok daha ağır bir anlama geliyor psikoloji literatüründe. Kişinin inkar etmesi, kabullenmesi, stres bozukluğu gibi pek çok yönü vardır. Her insan hayatında oluşabilecek bu travmaları başarıyla atlattıktan sonra geriye bakıp kişinin kendisi için belli dersler çıkarması gerekir. Bu kadar zor bir süreçle nasıl başa çıktığı bu süreçte en çok ne yaparak kendisini rahatlattığı atlatması konusunda neyin etkili olduğunu bilmesi ve gelecekte oluşması muhtemel senaryolar için kendisini önceden hazırlaması kişinin kendi geleceğine yapabileceği en iyi yatırımlardan bir tanesidir.

3- Karamsarlığa Acı Veren Düşüncelere Karşı Koymak

Özellikle kişi stresliyken daha fazla karamsarlığa kapılmaya eğilimli oluyor mesela sınav haftasından önce sınavlara çalışırken ya da iş sunumlarından önce kısacası üstünüze yük bindiğini düşündüğünüz ve bundan dolayı strese girdiğiniz durumlarda zihniniz geçmişi kurcalamayı daha çok seviyor. Böyle anları atlatmanın en kolay yollarından bir tanesi zihninizi toplamak. Herkesin farklı bir yöntemi olsa da zihnini toplamak sanıldığı kadar zor değildir ilginizi çeken bir olaya bir süre konsantre olmanız rahatlama sağlayacaktır. Buda sizin bu zihninizde dönüp dolaşan kendinize işkence ettiğiniz düşüncelerden arınmanız konusunda baya etkili olacaktır.

4- Yalnızlıkla Başa Çıkmayı Öğrenmek

Yalnızlık her birimizin hayatında var olan bir şey gün içerisinde ne kadar başka insanlarla yan yana da olsak illa ki yalnız kaldığımız ya da yalnız hissettiğimiz anlar oluyor. Bu anlarda insan kendini kötü hissedebiliyor ancak yalnızlıkla başa çıkmayı aslında düşünüldüğü kadar kötü bir şey olmadığını fark ettiğinizde yalnız kalmak istediğiniz zamanlar bile oluşacak. İlk olarak kafanızda bu konuda bulunan tabulardan kurtulmanız gerekli. Belki yalnız başınıza gidip bir yerde yemek yemek ya da sinemaya gitmek size o kadar ilgi çekici gelmeyecektir ama şunu unutmayın kendinizi en iyi tanıyan sizsiniz ve belli kararlar ve hayatınızda oluşan şeyler için yalnız kalmanız kendinize vakit ayırmanız gerekmekte. Yalnızlıkla alakalı bakış açınızı değiştirdiğinizde aslında o kadar korkutucu bir şey olmadığını aksine bir ihtiyaç olduğunu fark edeceksiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe