Etkili konuşmanın 6 yolu

etkili konuşma

Etkili konuşmak gün içerisinde gerek insanlarla iletişim kurarken gerek bir topluluğa seslenirken şüphesiz ki en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Etkili konuşmak için dikkat edilmesi gereken 6 başlığı şu şekilde sıraladık;

Konuşma Öncesinde Hazırlık Yapın

Günlük hayatta anlık konuşmalarımız için bu geçerli olmasa da sizin için önemli olan bir görüşmeden önce konuşacağınız konuları belirlemek en azından konuşacağınız çerçeveyi daha önceden seçmek hem karşınızda ki insanın aklının karışmasını ve ana konudan uzaklaşmasını engeller hemde siz konuşurken daha önce belirlediğiniz bir çerçeveden konuşacağınız için ağzınızdan çıkacak kelimeleri toparlamanız daha kolay olur. O yüzden konuşma öncesinde hazırlık yapmak karşınızda ki insanı-insanları daha kolay etkilemenizi sağlar.

Göz Teması Kurmak

Göz teması kurmanız hem sizin konuştuğunuz konuda kendinize olan güveninizi ispatlar hemde karşınızda ki insanın dikkatinin dağılmasını engeller. Mesela bir insanla ciddi bir görüşmenin içinde olduğunuzu düşünün ve o insanın bir şeyler anlatırken sizinle göz teması kurmadığını ve bakışlarını farklı yerlere kaçırdığını düşünün bu durumda ya karşınızda ki insanın sizi umursamadığını ya da bu konuyu sizin kadar önemsemediğini düşüneceksinizdir. İşte bu yüzden karşınızda ki insanla konuşurken göz teması içinde olmak önemli. Karşınızda tek bir kişi olmadığı durumlarda cümle geçişlerinde bakışlarınızı diğer insana ya da insanlara çevirebilirsiniz.

Beden Dilinizi Doğru Kullanın

Etkili bir konuşmanın en önemli faktörlerinden bir tanesi de konuşmanızla uyumlu olarak jest ve mimiklerinizi kullanmak. İnsanlar sizleri dinlerken tek odaklandıkları şey ağzınızdan çıkanlar değildir elleriniz ve mimikleriniz anlattıklarınızı destekleyecek şekilde olmalıdır. Ellerinizin duruşu yaslandığınız yer bile konuşurken önemlidir. Kısacası konuşurken sözcüklerinize uyumlu olarak ellerinizi ve mimiklerinizi mutlaka kullanın ki anlatmak istediğiniz hem karşı tarafı tek düzeliğiyle sıkmasın hem de mimiklerinizle desteklediğiniz sözcükler karşıya daha etkili bir biçimde geçsin.

Ses Tonunuza Dikkat Edin

Konuşurken ses tonunuzun yüksek olması ya da aşırı derece yüksek olması karşı tarafı rahatsız edecektir. Ses tonunuzun düşük olması karşı tarafın sizi duymasını engelleyecektir bunu nadiren yapmanız size avantaj sağlayacak olsa da her zaman böyle yapmanız karşınızda ki insanın sizi anlamasını zorlaştıracaktır. Ancak bunu nadiren yapmanız ve tonlamalarınızın içinde kullanmanız akıcı bir konuşmada karşınızda bulunan insanın daha fazla dikkat etmesine sebep olacaktır. Aşırı derecede ses yükseltmeniz ise karşınızda ki insanı yoracaktır bundan dolayı tonlamalar haricinde ses tonunuzu iyi ayarlamalısınız ki karşınızda ki insanın dikkatini dağıtmayasınız.

Etkili Konuşmak İçin Konuşurken Mesajınızdan Uzaklaşmayın

Yazımızın ilk maddesinde ana çerçevenizi daha önce belirlemeniz gerektiğini söylemiştik bu çerçeveden konuşurken uzaklaşmamalısınız ki konunuz dağılmasın. Karşıya anlatmak istediğiniz mesaj daha net geçebilsin.

Sözü Çok Uzatmayın

Konuşmada belirlediğiniz çerçevenin dışına çıkmayın diye bir çok maddede söyledik fakat belirlediğiniz çerçevede de uzun uzadıya konuşmak karşıyı yoracaktır ondan dolayı daha kısa ve öz cümlelerle anahtar kelimeler seçerek asıl anlatmak istediklerinizi anlatın konunun dağılmasına izin vermeyin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Abdurrahman  -  Mart 5, 2020 / 7:30 pm

Akademik sunumum için çok faydalı oldu, teşekkürler.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe