Empati Ve Sempati Nedir?

asdasdasdasda e1585057957743

Basit bir tabirle empati karşımızdaki insanın yerine kendimizi koymamızdır. Genel olarak bilinen tanım bu olsa da bu konuda önemli ve sürekli duyduğumuz bir cümle ise “ Sana yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapmadır. ” Bir başka yaygın cümle ise bir Kızılderili atasözü olan “Karşımızdakinin ayakkabısı içinde yürümek”. Carl Rogers’a göre ise bir kişinin kendisini karşısındakinin yerine koyarak olaylara onun bakış açısından bakması, onun duygu ve düşüncelerini doğru bir şekilde anlaması ve anladığını göstermesidir.

İnsanlar günlük yaşantılarında bu terimi pek göz önünde bulundurmadan yaşamlarına devam ederler. Aslında kendi düşüncelerine açık olan insanlar başkalarının fikirlerine karşıda bir o kadar açık olabilmektedir. Bu yeteneği küçük yaşlardan itibaren aile ve sosyal çevremizin bize karşı olan davranışlarından ve insanları gözlemleyerek geliştiririz. Bir günümüzü ele aldığımız zaman çoğunlukla empatiyi kullanmadığımızı fark ederiz. Örnek olarak bir arkadaşınız rahatsızlanıyor ve yaptığınız plana katılamayacağını öğreniyorsunuz. Bu durumda onunla görüşüp rahatsızlığını sormadan, sadece geçmiş olsun diyerek görüşmeyi bitirirseniz onu tam olarak anlamış olmazsınız.

Daha açık bir ifadeyle kısa yoldan iletişimi noktalarsanız karşı tarafın içinde bulunduğu durumun farkında olmadan görüşmeniz sonlanmış olur. Bu gibi durumlar günümüzde oldukça fazla yaşanılsa da fark edilmemektedir ve çoğu zaman unutulmaktadır. Empati kurulmadığı zaman iletişim konusunda, okulda, iş yerinde, aile ve yakın çevre ile büyük kazalara yol açabilmektedir.

Bu gibi durumların önüne geçmek içinse empatik bir iletişim için şunları yapabiliriz:

  1. İyi bir dinleyici olmak empatik iletişim için önemlidir. Karşınızda ki insanı anlamak için onu dinlediğinizi belli etmeniz gerekir.
  2. Karşınızda ki kişiyi yargılamadan o kişinin mevcut şartlarına göre onu değerlendirmelisiniz.
  3. Karşınızdaki kişiyi gözlemleyin. Rahatsız edici şekilde olmadan konu ile ilgili sorular sorabilirsiniz.
  4. Jest ve mimikler iletişimin kuvvetli olduğunu gösteren önemli noktalardan biridir. Karşınızdaki insana onu anladığınızı göstermek için aşırıya kaçmadan jest ve mimikleri kullanabilirsiniz.
  5. Karşınızda ki insanı geçiştirmeden onun size anlattığı sorunla ilgili ona özel ifadeler, samimi bir tavır ve yapıcı cümleler kullanabilirsiniz.
  6. Son olarak roman ve hikayeler de bizlere önemli ölçüde katkı sağlar. Bir anda kendimizi hikayenin kahramanı gibi hissederiz, onun fikirlerini benimseriz. Sonuç olarak kitaplarda genel olarak bu yeteneğin gelişmesine katkı sağlar.

Sempati kavramına değinmeden önce empatinin doğru kullanılmadığında nelere yol açabileceğini de bilmemiz gerekir.

Aşırı empati yapmanın zararlarını da şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Çok yoğun olarak kullanılan empati bireyin kendi iç yaşantısına zarar verebilir.
  2. Kendinizi düşünmeyi unutmayın. Moralinizin bozulmaya başladığı durumlarda kendi düşüncelerinize yoğunluk verin.
  3. Dozunu ayarlayamadığınız durumlar iyi niyetinizi suiistimal edebilir. Karşınızdaki insanın bunu fırsata çevirmemesine dikkat edin.
  4. Sadece karşınızdaki insanın problemine odaklanmanız kendi aile ve çevre ilişkilerinizin bozulmasına sebep olabilir. Sadece o problem üzerine yoğunlaşmayın.

Bir diğer önemli kavram ise sempatidir. Empati kavramı ile çoğu zaman karıştırılır. Sempati kavramı karşımızdaki insanın duygu ve düşüncelerini anlayıp onun gibi hissetmemizdir. Yani karşımızdaki kişi ile duygularımızın aynı olmasıdır. Örnek olarak karşımızdaki insan üzülüyorsa bizimde üzülmemiz, seviniyorsa bizimde sevinmemiz gibi. Farklı olan yanı anladığımız durumu kendimizin de hissetmesidir.

Empati kavramını içinde bulunduğumuz şartları da göz önünde bulundurarak düzgün bir şekilde kullanmalıyız. Olağanüstü durumlarda da bu kavramın önemini bir kez daha hatırlıyoruz. İnsanların hangi durum içinde olduğunu bilmeden ve öğrenmeden onları yargılamaktan kaçınmalıyız. Yaşanılan son olaylar da düşünülerek insanları yapmak zorunda olduğu şeyler için eleştirmemeliyiz. Yapılacak olan uyarıları, durumla alakalı doğru bilgiler elimize ulaştıktan sonra yapmamız daha doğru olacaktır.

İnsan acı duyabiliyorsa canlıdır. Başkasının acısını duyabiliyorsa insandır.”

Lev Tolstoy

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe