BORDERLINE KİŞİLİK BOZUKLUĞU

oğulcan 4db8 857b 5129498c8380

Borderline kişilik bozukluğu (sınırda kişilik bozukluğu) genç erişkinlik dönemlerinde başlayan kişilerle olan ilişkilerde, duygulanımda tutarsızlık ve ani dürtüsel davranışlarla karakterize bir durumdur. Sabit bir kendilik algısı yoktur ve sürekli değişimlenen ruh hali görülmektedir. Borderline kişilik bozukluğu düşünce yapısında kutuplaşma özelliği gösterir ya hep ya hiç, ya siyah ya beyaz gibi durumlar görülür.

 Toplum içerisinde görülme sıklığı %2 ile %3 arasında değişimleme gösterirken erkekler ve kadınlar açısından baktığımızda kadınlarda görülme sıklığı 2-3 kat daha fazladır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Bkb hastaları yoğun ve şiddetli öfke nöbetleri yaşarlar. Bu öfke nöbetleri yerini sonrasında depresyona bırakır.
  • Duygularını çok uçlarda yaşarlar. Karşısındaki kişileri çok sevip göklere de çıkartabilir, aniden yerin dibine de sokabilirler. Bu tutarsız davranışlar her iki tarafı da yıpratır.
  • En korktukları ve tahammül edemedikleri nokta ‘terk edilmektir’. Hayatlarını bundan kaçmak için harcayabilirler.
  • Sadece kendilerini değil çevrelerini de sürekli kontrol altında tutmaya çalışırlar böylece daha fazla yorulur ve yıpranırlar.
  • Yineleyen bir biçimde intihar girişimleri, intihar tehditleri, kendi kendine zarar verme gibi durumları çoğu kez yaşarlar.
  • Kişi kendini sürekli olarak boşlukta hisseder.
  • Çoğu zaman sonunu düşünmeden ve anlık faaliyetlerde bulunurlar. (çok para harcamak, madde kullanımı, hızlı araç kullanma, hızlı ve çok yemek yeme, uygunsuz cinsel davranışlar..)
  • Eğer sevdikleri kişileri fiziki olarak yanlarında göremiyorlarsa duygusal platformdan da çıkartırlar.

TEDAVİSİ NEDİR?

  • En etkin tedavi yöntemi psikoterapidir. Savunma düzenekleri ve şemaları yeniden yapılandırılmalıdır ayrıca medikal tedavi de uygulanabilir. Borderline kişilik bozukluğu beraberinde depresyon, anksiyete bozuklukları, alkol/madde kullanımı, yeme bozuklukları görülebilir. Tedavi yöntemlerinde mutlaka bunlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

ÇEVRESİ NASIL BİR TUTUM İZLEMELİDİR?

  • Sınırda kişilik bozukluğu yaşayan bir birey karşısındaki kişi tarafından tamamen kabullenildiğini görmek bunu hissetmek ister. Çevresinde bulunan herkes krizlerin, tutarsızlıkların olduğunu ve olacağını bilmelidirler. Onları yargılamadan yanlarında olunması gerektiğini isterler. Kriz anında ilgi ve sevgiye ihtiyaç duyarlar. Krize müdahale etmenin en doğru yolu sadece orda olduğunuzu kişiye göstermektir. İlgili ve sevgili olmak ile aşırı korumacı olmanın dozunu iyi ayarlanması gerekir. Karşımızdaki kişinin günlük rutine sahip olmasını, sorumluluk alabilmesini sağlamak, bağımsız olmasını desteklemek onlar için yapılabilecek en güzel şeydir.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe