Algıda Seçicilik (Dikkat) Nedir?

algıda secilik

1) Algıda Seçicilik Nedir

Algıda seçicilik bireyin belli nesneleri diğerlerine oranla daha hızlı fark etmesine verilen isimdir. Günlük hayatta yolda yürürken bile bir sürü olay meydana geliyor ancak biz sadece algımızın seçtiği ya da seçtiklerinin farkında olabiliyoruz. İsminizle ya da sevdiğiniz bir insanın ismiyle açılmış bir bakkal, araba plakalarında ki baş harfler her birisi bizim dikkatimizi diğerlerine oranla daha hızlı çeker.Başka bir örnek verecek olursak bir otobüste 2 farklı insan hayal edelim birisi reklamcı diğeri ise galerici olsun. Reklamcının odağı reklam panoları olurken, galerici ise arabaları inceleyecektir. Yani algımız seçtiklerine öncelik tanır. Bizim için önceliği son sıralarda olan şeyleri ise günlük hayatta fark etmemiz çok daha güçtür.

Algıda seçicilik tanımlanırken genelde insanlar algımızın olayları ya da nesneleri neye göre seçtiğini merak ederler.

2) Algı Olayları Neye Göre Seçer

Tek tek sınıflandırmak pek mümkün olmayacaktır ancak genel olarak şöyle açıklanabilir;

Neredeyse her insanın yaşama dair bir amacı ve hayalleri vardır. Hayaller bazen bir materyal ya da statü olabilir. Gelecekle alakalı hayali x marka motor olan bir insanın çevresinde ilk fark edeceği şey x marka motor olur, sonrasında diğer marka motorları fark edecektir. Farklı bir insanın hayali kariyerinde belli bir yere gelmek olabilir onun algısı ise hayal ettiği yerde olduğunu düşündüğü insanlar olacaktır. Yani hayallerimiz, eksikliğini hissettiğimiz şeyler algıda seçicilik için önemli bir faktördür.

İsteklerimiz ve hayallerimiz dışında bir de hayatımızı hali hazırda şekillendiren şeyler vardır, bunlar da algıda seçicilik konusunda büyük öneme sahiptir. Mesela bir boyama kitabı düşünelim bir sayfasında pek çok nesneye yer verilmiş olsun bir berber ilk baktığında gözüne mesleğiyle alakalı olan makas, tıraş makinesi, jilet gibi kendiyle alakalı eşyalara dikkat ederken farklı mesleğe sahip bir insanın dikkatini ilk çeken objeler genelde mesleğiyle orantılı olacaktır.

Bu verdiğim örneğin benzeri psikolojik testlerde de yoğun olarak kullanılıyor aslında. Psikolog bir resim gösterir ve resimde gördüğü ilk 3 objeyi söylemesini ister. Kişiler karakteristik özelliklerine bağlı şeyleri fark ederek onları söyleyeceklerdir. Yani fırça, ayakkabı boyası fark eden birisi ayakkabı boyacısı olabileceği gibi ip, balta, bıçak fark eden birisi bir katil olabilir ya da bir kasap olabilir. Bunun yanında psikolojide sık sık görsel algı testleri de kullanılır, her birimizin bildiği renk isimlerini boyama gibi pek farklı test için hali hazırda kullanılıyor.

indir
Birbirine bakan 2 insan mı var yoksa bir kadeh mi ?

3) Algıda Seçicilik Nerelerde Kullanılır?

Hepimizin aklına en başta reklam sektörü gelecektir. Doğru reklam sektöründe o kadar fazla kullanılıyor ki artık kategorize edilecek boyuta geldi. Örneğin televizyon reklamları karma seçiciliğe dayanır. Akşama kadar televizyon izleyen iki çocuktan erkek olanın dikkatini araba reklamları, kız olanın dikkatini ise oyuncak bebek reklamları çekecektir. Ancak tabii ki televizyon kanallarının hedef kitlesine uygun reklamlar yapılıyor, çizgi film kanalında gerçek bir araba satmak çokta mantıklı değildir, onun yerine oyuncak reklamlarını daha sık görürüz.

İnternet üzerinden ve son zamanlarda herkesin çok fazla konuştuğu bir durumla örnekleyelim o zaman. İnternet üzerinden alışveriş çok yaygınlaştı pek çoğumuz yapıyoruz ya da ürünleri inceliyoruz, sonra bu ürünleri site reklamlarında görüyoruz. Kolay ve tahmin edilebilir yapısı olmasına rağmen algıda seçicilik açısından çok güzel bir örnek aslında.

Yapay zeka sizin arama motorlarında en son ne aradığınızı ilginizin nelere dönük olduğunu kaydediyor sonra siz haber okurken yada sosyal medyada gezerken aradığınız kategoride reklamlar çıkıyor. Tabii ki siz farklı bir reklam olsa belki farkında bile olmayacakken incelediğiniz ve ilginizi çeken bir kategori olduğu için hemen fark ediyorsunuz. Hatta büyük ihtimalle fark ettikten sonra izlendiğinizi düşünüyorsunuz. İşte reklam sektöründe algıda seçicilik bu şekilde kullanılıyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe