Adli Psikoloji Nedir ?

whatsapp image 2020 04 04 at 20.50.12

Hukuk psikolojisi ya da kriminal psikoloji olarak da adlandırılabilmektedir.
Psikolojinin hukukla birleştiği suçu ve suçlunun psikolojisini inceleyen bilim dalıdır.

Adli psikologlar aile mahkemeleri, çocuk mahkemeleri, denetimli serbestlik, sivil mahkemelerde ya da ceza mahkemelerinde görev alabilir.
Yargılanacak kişinin hakim karşısına çıkacak ve ya ceza alacak cezai ehliyetinin olup olmadığına, suç anında akli dengesinin yerinde olup suçun bilincinde olup olmadığını incelemek adli psikoloğun görevlerinden biridir.

Adli psikolojiyi diğer psikoloji dallarından ayıran en büyük fark ise; diğer psikoloji dallarında gizlilik esas alınırken adli psikolojide yapılan adli değerlendirmeyi rapor haline getirip ilgili kuruma sunmak zorunluluğu vardır. Görüşme yapılırken, görüşme yapılan kişiye bu görüşmenin neden yapıldığının, nerelerde kullanılacağının bilgisi verilmektedir.

Adli Psikoloğun Özellikleri

-Soğuk kanlı
iletişim becerileri güçlü
-Takım olarak çalışmayı bilen
-Rapor yazabilme
-Suçlu üzerinde güven oluşturma
-Problem çözme ve karar verme
-Plan ve araştırma yeteneğine sahip
-İyi gözlemci
-Suçlu ve ya potansiyel suçlulara karşı esnek olabilmesi adli psikolog da olması gereken özelliklerdendir.

Adli Psikolog Ne Yapar ?

Hapishaneler, madde bağımlılıları, akli dengesi bozuk, cinayet işleyen kişilerle görüşmeler yaptığı için işleri kolay değildir.
Görüşme yaptıkları kişiler arasında genellikle suçlulardır.

Aynı zamanda velayet davalarında; çocuğun velayetinin anneye ve ya babaya hangisine verileceği ile ilgili adli psikologların raporu önem taşır.

Adli psikolog sanık ve hükümlü psikolojisini inceleyip yargı sistemine yardımcı olduğu gibi mağdur psikolojisini de inceler. Mağdurun olayı yaşarken ki psikolojisini anlamaya ona yardımcı olmaya çalışır.
Adli olay yaşanırken orada olan tanıkların olayın şokuyla ifadeleri alınırken yaşayabilecekleri yanılsamaların en aza indirilmesinde tanıklara da psikolojik olarak destek olurlar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe